FAQ

Czym jest pantomogram i co pokazuje?

Pantomogram potocznie nazywany jest zdjęciem panoramicznym (ponieważ pokazuje całą panoramę uzębienia) lub w skrócie OPG (zdjęcie ortopantomograficzne). Jest podstawowym badaniem RTG we wstępnej diagnostyce stomatologicznej. Pantomogram pokazuje obraz wszystkich zębów, również tych, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka (np. zęby zatrzymane, zęby mleczne oraz niewyrżnięte). Na zdjęciu pantomograficznym można również zobaczyć tkanki otaczające (tkankę kostną wyrostków zębodołowych, wyrostki żuchwy, zatoki szczękowe).

Kiedy wykonać pantomogram?
  • Przy kontroli stomatologicznej. Pantomogram jest uzupełnieniem przeglądu. Tylko badanie przedmiotowe oraz wywiad plus badanie radiologiczne daje pełną diagnozę kliniczną.
  • Gdy konieczna jest ekstrakcja zęba – badanie pozwala określić dokładne położenie zęba i struktur sąsiadujących.
  • Gdy konieczne jest wykrycie zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej – przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.
  • Przed leczeniem ortodontycznym – lekarz ortodonta na podstawie analizy i pomiaru wykonuje dokładny plan leczenia.
  • Gdy dziecko osiąga wiek, w którym powinno dochodzić do wymiany uzębienia – lekarz ocenia obecność i usytuowanie zawiązków zębów stałych.
  • Przed leczeniem protetycznym – lekarz protetyk ocenia stan kości wokół zębów filarowych będących podparciem dla protezy, mostu lub koron.
Czy na badanie potrzebne jest skierowanie?

TAK, zgodnie z obowiązującymi przepisami każde badanie rtg wykonywane jest w naszych placówkach na podstawie skierowania. Wyjątkiem jest badanie RVG, czyli badanie punktowe pojedynczego zęba, które można wykonać bez skierowania, ale wówczas pacjent musi wskazać, który dokładnie ząb ma być prześwietlony – jest to powód dla którego zalecamy posiadanie skierowanie na badanie RVG żeby uniknąć pomyłki w intencji.
Protokół fotograficzny oraz cyfrowy skan wewnątrzustny 3d wykonujemy bez skierowania.

Ile ważne jest skierowanie na badanie?

Skierowanie jest bezterminowe. Dane niezbędne, które muszą być widoczne (czytelne) na skierowaniu to imię i nazwisko pacjenta, imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu lekarza kierującego oraz jego podpis.

Jak często mogę wykonywać pantomogram?

Badanie wykonujemy tak często, na ile wymaga tego leczenie. Decyduje o tym lekarz stomatolog.

Jak przygotować się do pantomogramu?

Pantomogram nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przede wszystkim należy pamiętać o zabraniu skierowania na badanie.
Przed badaniem należy zdjąć metalowe elementy z obrębu głowy i szyi (w tym spinki i ozdoby do włosów, kolczyki, naszyjniki, okulary) oraz wyjąć wewnątrzustne elementy ruchome (w tym uzupełnienia protetyczne oraz aparaty ortodontyczne).

Czy wynik badania jest od razu?

TAK, wynik jest wydawany na miejscu, w ciągu kilku minut po wykonanym badaniu. Oprócz płyty, prześlemy wynik również na maila pacjenta. A w przypadku pantomogramu i cefalometrii wydrukujemy także na kliszy.

Jeżeli lekarz zlecił opis do badania, zostanie on przygotowany przez lekarza opisującego w ciągu 10-ciu dni roboczych.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania radiologicznego?

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. Badanie w czasie ciąży wykonuje się jedynie w przypadku ratującym życie pacjentki. Stosuje się wówczas odpowiednie osłony chroniące płód przed napromieniowaniem.

Czy promieniowanie użyte podczas badania jest szkodliwe?

Ekspozycje na promieniowanie zawsze powinniśmy ograniczać do niezbędnego minimum, jednakże w diagnostyce stomatologicznej dawki promieniowania są bardzo małe. Dodatkowo pracujemy tylko i wyłącznie na aparaturze cyfrowej, dzięki czemu dawki są ograniczone do minimum, według zasady ALARA (z ang. As Low As Reasonable Achievable) – tak małe dawki promieniowania, jak jest to realnie możliwe.

Czy muszę umawiać się na badanie?

Z uwagi na duże obłożenie w placówkach zalecamy umówić się telefonicznie na badanie. Możesz to zrobić dzwoniąc pod numer +48 22 120 20 02, wew. 1. Zagwarantuje Ci to wykonanie badania o umówionej godzinie.
Nie ma jednak obowiązku umawiania się na wizytę. Można przyjść do punktu w godzinach otwarcia i wykonać badanie. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że pierwszeństwo przyjęcia mają pacjenci zapisani na wizytę.

Dlaczego muszę podawać moje dane osobowe? Czy to konieczne?

Dane takie jak imię i nazwisko oraz numer PESEL są według przepisów prawa, danymi niezbędnymi do prowadzenia dokumentacji medycznej. Ich podanie nie jest konieczne ale NIEZBĘDNE do wykonania badania.

Kto jest administratorem danych osobowych?

Administratorem danych osobowych jest Xray Group Sp. z o.o.
Oto link to naszej polityki prywatności https://xray.pl/bezpieczenstwo/polityka-prywatnosci-xray/

Czy moje dane są bezpieczne?

Dane pacjentów są zabezpieczone zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Karmię dziecko piersią, czy to badanie wpływa w jakikolwiek sposób na pokarm. Czy powinnam zaprzestać karmienia na jakiś czas?

Badanie radiologiczne nie stanowi przeciwskazania do karmienia piersią. Ekspozycja na promienie rentgenowskie w dawce diagnostycznej nie zmienia składu mleka, nie powoduje też jego radioaktywności, dlatego kobieta może karmić piersią tuż po badaniu radiologicznym.

Czy mogę u Was wykonać badanie na Narodowy Fundusz Zdrowia?

Wszystkie usługi wykonujemy odpłatnie i komercyjnie. Jako placówka nie mamy podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mamy natomiast podpisane umowy z wybranymi gabinetami stomatologicznymi na przeprowadzanie badań w ramach NFZ. Jeśli na Twoim skierowaniu znajdzie się zapis “NFZ” i placówka ma podpisaną z nami umowę o świadczenie na ich rzecz usług w ramach jej umowy z NFZ, wówczas nie zapłacisz za badanie.

Czy do każdego badania zakładana jest osłona na tarczycę?

W przypadku badań stomatologicznych osłona na tarczycę zakładana jest tylko do badania rtg punktowego. Do innych badań nie stosuje się osłony na tarczycę, ponieważ spowoduje, że obraz będzie niediagnostyczny dla lekarza.

Jak do nas trafić?

Nasza placówka znajduje się w Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna wybudowanej na miejscu dawnego „Uniwersamu GROCHÓW”. Znajdujemy się na 1 piętrze. Jadąc komunikacją miejską należy wysiąść na przystanku autobusowym lub tramwajowym Wiatraczna. Dla osób dojeżdżających samochodem, Galeria udostępnia parking podziemny, bezpłatny do 2h. Wjazd na parking jest od ul. Męcińskiej.

Jakie formy płatności są akceptowane?

W placówce można dokonać płatności zarówno gotówkowej jak i bezgotówkowej – płatność kartą płatniczą.

Sprawdź także naszą stronę z pomocą.
Infolinia XRAY

XRAY RONDO WIATRACZNA

ul. Grochowska 207, piętro 1
Galeria Rondo Wiatraczna
(dawny Uniwersam Grochów)
Bezpłatny parking w Galerii Rondo Wiatraczna (do 1 godziny)
Wjazd od ulicy Męcińskiej
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY URSYNÓW

al. Komisji Edukacji Narodowej 94 lok U8
Miejsca parkingowe są ogólnodostępne i bezpłatne wzdłuż bloków.
(Metro Ursynów / Stokłosy )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY RONDO ONZ

ul. Sienna 65 lok U4
Miejsca parkingowe w płatnej strefie parkowania wzdłuż ulicy Siennej i ulic sąsiednich.
(Metro ONZ )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY BEMOWO

ul. Górczewska 222
Bezpłatny do 2h parking przy starym Tesco..
(Metro Bemowo )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY RATUSZ BIAŁOŁĘKA

ul. Światowida 14, lok. U153
Dwa miejsca parkingowe dla klientów lokali - dojazd od ulicy Ceramicznej. Dostępne również bezpłatne parkingi wzdłuż bloków oraz koło przychodni naprzeciwko placówki.
(Ratusz Białołęka / Galeria Północna
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

MASZ DO NAS BLISKO Z:

Bemowo, Białołęka, Bielany, Jabłonna, Legionowo, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Tarchomin, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Ząbki, Zielonka, Żoliborz.