cefalometria

Cefalometria

Zdjęcie cefalometryczne

Jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Cefalometria uwidocznia struktury miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są głównie w leczeniu ortodontycznym.

Pomagają w przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, niezbędnej do wykonania planu leczenia. Dodatkowo do każdego badania dodajemy wstępną analizę cefalometryczną, przydatną w planowaniu leczenia ortodontycznego.

W naszej pracowni XRAY zdjęcia te wykonujemy w najnowszej technologii – czas emisji promieniowania jest ograniczony do minimum. Oprócz zmniejszonej dawki, zaletą jest także zminimalizowane ryzyko poruszenia się pacjenta w trakcie badania, co przekłada się bezpośrednio na jego jakość. Przy pomocy naszej przystawki cefalostatycznej możemy również wykonać ocenę wieku kostnego u dzieci oraz zdjęcie AP czaszki a także zdjęcie boczne kręgosłupa szyjnego.

Cefalometria. Co to za badanie?

Cefalometria jest to rodzaj badania obrazowego, które obejmuje, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe.

Zdjęcie cefalometryczne to zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej, wykonywane przede wszystkim w diagnostyce wad zgryzu, a także planowaniu leczenia ortodontycznego. Zdjęcia cefalometryczne służą głównie do wykonania pomiarów w obrębie twarzoczaszki oraz określenia wzajemnych stosunków pomiędzy czaszką, szczęką i żuchwą oraz umożliwienia oceny kierunku wzrostu twarzy i zmian powstałych w trakcie leczenia. 

Uzyskanie obrazu cefalometrycznego pozwala na zaplanowanie leczenia ortodontycznego w oparciu o analizę warunków zgryzowych oraz tkanek miękkich pacjenta. Pomaga ono lekarzowi przeprowadzić perfekcyjną diagnostykę. Badanie cefalometryczne pozwala też ograniczyć dawkę przyjmowanego promieniowania w stosunku do klasycznego RTG.

W naszej pracowni XRAY zdjęcia cefalometryczne wykonujemy z użyciem  najnowszych technologii, dzięki czemu pacjent otrzymuje zmniejszoną dawkę promieniowania oraz zminimalizowane jest ryzyko poruszania  się w trakcie badania, co przekłada się bezpośrednio na jego jakość. Przy pomocy naszej przystawki cefalostatycznej możemy również wykonać ocenę wieku kostnego u dzieci, oraz zdjęcie AP, a także zdjęcie boczne kręgosłupa szyjnego.

Dla kogo cefalometria?

Cefalometria jest metodą obrazowania części twarzowej czaszki, która uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i zarys tkanek miękkich badanego. Dawniej, żeby na zdjęciach pokazać zarys ciała pacjenta obrysowywano nos, usta i brodę papką barytową – półpłynnym środkiem wykonanym na bazie siarczanu baru . 

Obecnie, zdjęcie cefalometryczne zębów znajduje zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji – zarówno diagnostyce wad zgryzu, planowaniu ich leczenia, jak i kontrolowaniu jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Zdjęcie cefalometryczne przydaje się też w celu wykonania powtarzalnych pomiarów, a także by ocenić wiek kostny, co jest możliwe dzięki widocznemu na zdjęciu w projekcji bocznej obrazowi kręgów szyjnych. Dzięki niemu lekarz może określić kierunki wzrostu kości oraz dojrzałość kręgów szyjnych pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego.

Znajduje ono również zastosowanie w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej dla oceny szerokości górnych dróg oddechowych, jest też wykorzystywane w chirurgii rekonstrukcyjnej, w protetyce oraz coraz częściej w szeroko pojętej medycynie wieku rozwojowego. 

 Zdjęcie cefalometryczne jest także pomocne do udokumentowania stanu przed rozpoczęciem i po zakończonym leczeniu stomatologicznym.

Gdzie w Warszawie można wykonać Cefalometrię?

Jeśli planujesz leczenie ortodontyczne, z całą pewnością przydatna okaże się cefalometria. W Warszawie badanie rtg cefalometryczne, możesz wykonać w dwóch naszych placówkach:

 • ul. Grochowska 207
 • al. Komisji Edukacji Narodowej 94

Możesz umówić się z nami online lub telefonicznie. Jest też możliwe przyjście bez rezerwacji oraz płatność gotówką lub kartą.

Czy cefalometria jest bezpieczna?

Podczas cefalometrii wykorzystywane jest nieobojętne dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie – jego ilość jest jednak tak niewielka, że nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu. 

Badanie cefalometryczne jest bezpieczne, ponieważ zastosowanie wysokiej jakości sprzętu ogranicza do minimum dawkę promieniowania. Badanie jest również całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Zdjęcie cefalometryczne: wskazania i przeciwwskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania zdjęcia cefalometrycznego zębów jest leczenie ortodontyczne zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Znajduje ono zastosowanie m.in. w:

 • diagnostyce wad zgryzu (przed rozpoczęciem leczenia oraz na potrzeby udokumentowania przebiegu leczenia)
 • ocenie wzrostu kostnego twarzy
 • planowanie leczenia chirurgicznego

Jak w przypadku każdego badania radiologicznego, głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Czas trwania badania cefalometrycznego jest minimalny: samo badanie może trwać zaledwie kilka sekund. Dla pacjenta oznacza to zminimalizowanie przyjętej dawki promieniowania.

Jak się przygotować?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. W gabinecie pacjent zostanie poinstruowany przez elektrokardiologa w kwestii procedur. Badanie jest krótkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Zdjęcie w formie cyfrowej zostanie zapisane na płycie, może też trafić do pacjenta mailem.

Przed wykonaniem badania należy: 

 • Przygotować skierowanie od lekarza, numer PESEL i dowód osobisty lub paszport 
 • Usunąć z okolic głowy oraz szyi wszelkie metalowe elementy, takie jak kolczyki, łańcuszki itp.

Przebieg badania

 1. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o przedstawienie skierowania, oraz wypełnienie dokumentów. Dane medyczne, które nam powierzasz są całkowicie bezpieczne
 2. Następnie, już w gabinecie będziesz poproszony o usunięcie wszystkich ruchomych elementów metalowych z okolicy głowy, takich jak kolczyki, spinki, naszyjniki. Jeżeli posiadasz protezy czy inne metalowe części powinieneś powiadomić o tym elektrokardiologa przed badaniem.
 3. Po wejściu do gabinetu zostanie Ci założony ołowiany fartuch.
 4. Kolejnym etapem badania będzie instrukcja, w jaki sposób powinieneś ustawić się do badania w cefalostacie. Elektrokardiolog poinstruuje Cię o konieczności zachowania bezruchu podczas ekspozycji, przełknięciu śliny oraz zaciśnięciu zębów. Ogólna zasada jest taka, że zdjęcie cefalometryczne boczne obrazuje prawy profil Pacjenta.
 5. Czas trwania badania wynosi kilka sekund. Podczas badania Twoja głowa będzie unieruchomiona w kraniostacie, który składa się z pary uchwytów usznych oraz z pojedynczego uchwytu, zakładanego na nasadę nosa.
 6. Po wykonanym badaniu otrzymasz swoje zdjęcia w wersji cyfrowej na płycie, oraz wydrukowane na specjalnej kliszy,  wynik prześlemy na wskazany adres e-mail. Wraz z wynikami otrzymasz od nas wstępną analizę cefalometryczną, przydatną Twojemu lekarzowi w planowaniu leczenia ortodontycznego. 
 7. Jeśli Twój lekarz posiada konto na naszej platformie XRAY Dentist, to także jemu zostanie natychmiast udostępniony wynik badania.

Zdjęcia cefalometryczne – cena

Cena za zdjęcie cefalometryczne wynosi 85 zł. 

W przypadku większości wad zgryzu – oprócz cefalometrii – konieczny jest również pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów oraz otaczających je struktur, którego koszt wynosi również 85 zł. 

O tym, ile kosztują inne usługi takie jak: zdjęcia rentgenowskie, czy tomografia szczęki informuje nasz cennik.

OBEJRZYJ FILM >>

Zawsze lepiej wiedzieć, jak będzie wyglądało badanie. Szczególnie jesli wybierasz się do nas z dzieckiem. Obejrzyj film z maluchem, żeby nie był zaskoczony jak to wszytkosię kręci dookoła.

PAKIET ORTODONTYCZNY w XRAY, to coś więcej niż “PRZEŚWIETLENIE”

160 zł

=

Pantomogram

+

Cefalometria

+

Wyniki w formie wydrukowanej,
elektronicznej na CD
i dostępne online
Infolinia XRAY

XRAY RONDO WIATRACZNA

ul. Grochowska 207, piętro 1
Galeria Rondo Wiatraczna
(dawny Uniwersam Grochów)
Bezpłatny parking w Galerii Rondo Wiatraczna (do 2 godzin)
Wjazd od ulicy Męcińskiej
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY URSYNÓW

al. Komisji Edukacji Narodowej 94 lok U8
(Metro Ursynów / Stokłosy )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY RONDO ONZ

ul. Sienna 65 lok U4
(Metro ONZ )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY BEMOWO

ul. Górczewska 222
(Metro Bemowo )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

MASZ DO NAS BLISKO Z:

Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.