Ból zęba w nocy – co robić?

ból zęba w nocy
9 kwietnia 2024

Nagły, intensywny ból zęba pojawia się niespodziewanie i może powodować poważny dyskomfort u pacjenta. Szczególnie dokuczliwe są pulsujące i promieniujące nocne bóle zębów, które mogą świadczyć o poważnych problemach stomatologicznych i zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny dolegliwości. Jak wygląda diagnostyka i leczenie i jakie są sposoby pozwalające szybko złagodzić ból zęba w nocy?

Ból zęba w nocy – charakterystyka

Bolący ząb (sprawdź: ból zęba u dziecka) jest bardzo dokuczliwą dolegliwością, szczególnie jeśli pojawia się wieczorem lub w nocy. Wtedy charakteryzuje się zwiększonym odczuwaniem dyskomfortu, wynikającym m.in. z braku zewnętrznych bodźców, które odwracają uwagę pacjenta w ciągu dnia. Dolegliwość opisywana jest jako pulsujący, tępy, lub ostry ból, który nasila się w pozycji leżącej i znacząco pogarsza jakość snu, albo wręcz uniemożliwia zaśnięcie. Pozioma pozycja ciała zwiększa napływ krwi do głowy, co wpływa nie tylko na zwiększenie ukrwienia mózgu, ale również na zwiększenie ciśnienia w tkankach, również tych objętych procesem zapalnym. Dlatego nocny ból zęba jest zwykle bardziej intensywny i trudniejszy do zignorowania niż ból odczuwany w ciągu dnia.

Dlaczego ząb boli w nocy – przyczyny

Bóle zębów mogą wynikać z wielu przyczyn, m.in. pękania szkliwa, starcia koron, próchnicy, rozchwiania zębów, czy stanów zapalnych. Natomiast w większości przypadków ból zęba w nocy świadczy o zapaleniu miazgi. Jest to bardzo charakterystyczny objaw przypadłości, dlatego wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą. Schorzenie rozwija się w wyniku głębokiej próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego, takiego jak złamanie zęba czy komplikacje po zabiegach dentystycznych. Zapalenie miazgi jest procesem, który postępuje stopniowo i często ból pojawia się dopiero w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i nie można odwrócić jej skutków.

Inne możliwe przyczyny bólu zęba w nocy to bruksizm, podrażnienie lub powikłania po leczeniu kanałowym czy stany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych.

ból zęba

Nocny ból zęba u dziecka – co może oznaczać?

Ból zęba u dziecka w nocy może być szczególnie uciążliwy, zarówno dla małego pacjenta, jak i jego opiekunów. Podobnie jak w przypadku dorosłych dolegliwość może wiązać się z zapaleniem miazgi. Dlatego konieczna jest pilna wizyta w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, np. wykonanie rtg. punktowego, pozwalającego zauważyć charakterystyczne zmiany.

U mniejszych dzieci dolegliwości bólowe mogą wynikać z ząbkowania. Maluchy stają się bardziej marudne, płaczliwe, zazwyczaj mocno się ślinią, a dziąsła mogą być obrzęknięte i zaczerwienione, a nawet zasinione. Ból może być szczególnie dokuczliwy w nocy ze względu na pozycję, mniejszą ilość bodźców, ale również zmęczenie, które może doprowadzać do intensyfikacji odczuwanych dolegliwości. Ze względu na ograniczoną możliwość komunikacji z maluchem rozpoznanie przyczyn zachowania dziecka może być problematyczne i zwykle jest intuicyjne, ale w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Pulsujący ból zęba w nocy – diagnostyka i leczenie

Pulsujący ból zęba w nocy jest jedną z najbardziej męczących dolegliwości stomatologicznych, czasami określaną przez pacjentów, jako „tragiczny ból zęba”. Z uwagi na intensywny charakter i duże prawdopodobieństwo, że przypadłość wiąże się z zapaleniem miazgi, w przypadku pojawienia się dolegliwości zalecana jest pilna wizyta u stomatologa. Lekarz przeprowadzi szczegółowe badania, pozwalające ustalić przyczynę bólu, i zaproponuje odpowiednie metody postępowania.

Proces diagnostyczny rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, mającego na celu określenie charakteru bólu, jego lokalizacji, czynników łagodzących bądź nasilających dyskomfort oraz innych objawów towarzyszących. Stomatolog przeprowadza również dokładne badanie jamy ustnej, pozwalające na znalezienie oznak próchnicy, pęknięć szkliwa, oraz innych widocznych uszkodzeń zębów. Niezwykle ważnym elementem diagnostyki jest również wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim rtg punktowego, a w niektórych przypadkach również pantomogramu czy tomografii cbct, które mogą ujawnić ukryte problemy w obrębie korzeni zębów, kości szczękowych, czy w obszarze poddziąsłowym i pozwalają na podjęcie decyzji dotyczącej sposobu leczenia.

W przypadku diagnozy zapalenia miazgi konieczne jest leczenie kanałowe, mające na celu usunięcie zainfekowanej tkanki z wnętrza zęba, a następnie wypełnienie kanałów korzeniowych materiałem uszczelniającym. Leczenie pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej i eliminację źródła bólu.

Jeżeli przyczyną dolegliwości są inne problemy lekarz może przeprowadzić leczenie zachowawcze, odbudowę, a w przypadku bruksizmu skierować również pacjenta do kliniki zajmującej się leczeniem problemu, np. poprzez stosowanie specjalnej szyny.

Domowe sposoby na ból zębów w nocy

Chociaż głównym zaleceniem w przypadku bólu zęba jest wizyta u dentysty, jego pojawienie się w nocy może wymagać zastosowania doraźnych, domowych sposobów. Pomocne mogą być ogólnodostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą złagodzić dolegliwości pacjenta. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie zimnego okładu na zewnętrzną stronę policzka, lub olejku goździkowego bezpośrednio na bolący ząb. Olejek zawiera eugenol o właściwościach przeciwbólowych i antyseptycznych.

sposoby na ból zębów w nocy

Jak zapobiegać bólowi zęba w nocy – profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania problemom stomatologicznym, również nocnemu bólowi zębów, jest profilaktyka. Wśród jej najważniejszych elementów, stanowiących podstawę dbania o zdrowie zębów, znajduje się przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie), używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania. Bardzo ważną rolę odgrywają też regularne wizyty u stomatologa, pozwalające na wczesne wykrywanie i leczenie problemów, oraz profesjonalne czyszczenie zębów. Pacjenci powinni również dbać o zrównoważoną dietę i unikanie słodyczy.

Osobom cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) zaleca się zwykle zakładanie na noc specjalnie dopasowanego ochraniacza na zęby, który może zmniejszyć ucisk w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, oraz ryzyko starcia koron i bólu zębów,

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu zęba w nocy.

Dlaczego zęby bolą w nocy?

Nocny ból zęba wiąże się ze zmianą pozycji ciała, zmienionym przepływem krwi, lepszym ukrwieniem i zwiększeniem ciśnienia w naczyniach krwionośnych znajdujących się w obrębie głowy (również w obszarach zapalnych zębów). Dodatkowo mniejsza liczba bodźców w nocy wpływa na skupienie uwagi i może intensyfikować odczucia bólowe. Najczęstszą przyczyną pulsującego, silnego bólu zęba jest zapalenie miazgi.

Z czego wynika ból zęba podczas leżenia?

Ból zęba przy leżeniu wiąże się ze zmianami w przepływie krwi, wzrostem ciśnienia w naczyniach znajdujących się w czaszce i lepszym ukrwieniem mózgu, które może powodować silniejsze odczuwanie bólu. Pozycja leżąca sprzyja również zwiększonemu napływowi krwi do obszarów zapalnych, co może nasilać ból, szczególnie w przypadkach zapalenia miazgi czy innych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Co oznacza ból zęba tylko w nocy?

Ból zęba tylko w pozycji leżącej często wiąże się ze specyficznymi problemami dentystycznymi, takimi jak zaawansowana próchnica czy zapalenie miazgi, które nie zostały zdiagnozowane lub w pełni leczone. Objaw wskazuje na nadwrażliwość zębów na zwiększenie ciśnienia. Lepsze ukrwienie mózgu i mniej bodźców w nocy intensyfikuje odczuwanie dolegliwości.

Co zrobić, gdy boli ząb w nocy?

Ból zębów wieczorem i w nocy jest zawsze wskazaniem do wizyta u stomatologa. Doraźnie można zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zimne okłady czy olejek goździkowy.

Jak spać z bólem zęba?

Nocny ból zęba jest wyjątkowo dokuczliwy i zwykle nie pozwala zasnąć. Ponieważ związany jest przede wszystkim z określoną pozycją ciała, pomocne może być użycie dodatkowej poduszki i uniesienie wyżej głowy. Dodatkowo można wesprzeć się lekami przeciwbólowymi i/lub innymi domowymi sposobami na ból zęba.

Dlaczego ząb zaczyna boleć wieczorem?

Ból zęba wieczorem może wiązać się ze zmniejszającą się liczbą bodźców zewnętrznych, co wpływa na możliwość skupienia się na dolegliwościach. Zwykle jednak ból występuje po zmianie pozycji ciała i pojawia się w nocy, w wyniku reakcji na zwiększenie ciśnienia w tkankach otaczających ząb oraz lepszego ukrwienia mózgu.