Dla pacjenta

cefalometria

Analiza cefalometryczna – do czego służy? W czym pomocny jest teleradiogram?

Każde leczenie ortodontyczne powinno być poprzedzone dokładną analizą i diagnostyką. Dlatego w XRAY do każdego zdjęcia cefalometrycznego wydajemy analizę cefalometryczną. Do czego ona służy? 

więcej >>
1 września 2020

Dozymetria indywidualna i środowiskowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas pracy z promieniowaniem jonizującym wymagane jest prowadzenie kontrolnych pomiarów dawek indywidualnych, bądź stosowanie dozymetrii środowiskowej w celu oceny narażenia pracowników. Od czego zależy rodzaj stosowanej dozymetrii oraz jakie są jej możliwości i ograniczenia? 

więcej >>
1 lipca 2020

Czym jest dawka efektywna i jak ją mierzyć?

Głównym celem mierzenia dawek podczas wykonywania badań u pacjenta jest możliwość określenia dawki efektywnej, czyli oszacowania w jakim stopniu użyta dawka mogła zaszkodzić pacjentowi. Ale co to właściwie oznacza? 

więcej >>
27 maja 2020

Dlaczego fotografia jest tak ważna we współczesnej stomatologii ?

Jak powstaje Cyfrowy Protokół Fotograficzny? Do czego może zostać wykorzystany? Jakie korzyści daje wdrożenie cyfrowych zdjęć w praktyce stomatologicznej

więcej >>

29 kwietnia 2020

Od czego się wszystko zaczęło?

Kim był Wilhelm Conrad Roentgen? Kiedy odkryto promieniowanie X? Co dało początek radiologii stomatologicznej? Oto krótki przegląd najważniejszych wydarzeń, które dały początek diagnostyce stomatologicznej, jaką znamy obecnie.  

więcej >>
27 marca 2020
rtg zęba

Artefakty – dlaczego powstają na obrazie i jak sobie z nimi radzić?

Artefakty to fragmenty obrazu nieodpowiadające żadnym strukturom anatomicznym, ani patologicznym – są to zakłócenia na obrazie powstające wskutek niewłaściwego pozycjonowania pacjenta do RTG zęba, niewłaściwego przygotowania pacjenta do badania lub innych błędów technicznych.

więcej >>
6 marca 2020
pantomogram Ursynów

Nowa placówka XRAY na warszawskim Ursynowie

Otwieramy XRAY Ursynów – nowa placówka mieści się przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 94 lok. U8. (stacja metro Ursynów lub Stokłosy).

więcej >>
2 marca 2020
słownik pojęć radiologicznych

Słownik pojęć radiologicznych

Zapoznaj się ze słownikiem pojęć radiologicznych przygotowany przez naszych specjalistów.

Dowiedz się np: czym jest pantomogram?

więcej >>
21 lutego 2020

Radiofobia – czy warto bać się promieniowania?

Radiofobia to lęk przed promieniowaniem. W aspekcie diagnostyki rentgenowskiej może objawiać się w różny sposób, od odczuwania obawy przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego (czy aby na pewno jest dla mnie bezpieczne?), po paniczny strach i kategoryczne odmawianie wykonywania jakichkolwiek badań radiologicznych.

więcej >>
27 września 2019
Pantomogram ciąża

Pantomogram, a ciąża i karmienie piersią.

Wiele kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią zastanawia się, czy bezpieczne jest wykonywanie badań rentgenowskich w ich stanie i czy mogą jakoś zagrozić dziecku.

więcej >>
27 września 2019