tomografia cbct

Tomografia

CBCT. Co to jest?

Tomografia komputerowa, to badanie obrazowe, podczas którego wykorzystywane jest  promieniowanie rentgenowskie.odkryte pod koniec XIX w Samo CBCT, to skrót od angielskiego terminu cone beam computed tomography. W Polsce, badanie to nazywa się tomografią wiązki stożkowej (inaczej badanie wolumetryczne części twarzowej czaszki ), ponieważ technika ta wykorzystuje wiązkę promieniowania, przybierającą stożkowaty kształt.

Technika tomografii komputerowej została wynaleziona w 1972 roku przez Godfrey’a Hounsfileld’a, brytyjskiego inżyniera, laureata Nagrody Nobla w 1979 roku. W Europie, stała się ona dostępna w 1996 roku, a w Stanach Zjednoczonych, od 2001 roku.

Metoda ta, polega na wykorzystaniu źródła promieniowania rtg, obracającego się wokół głowy pacjenta. Podczas wykonywania skanu, aparat rtg wykonuje serię płaskich zdjęć, a wiązka, przechodząc przez naświetlane miejsce, trafia na szereg detektorów przesyłających do komputera sygnał, który później składany jest w obraz trójwymiarowy.

Co to jest tomografia stożkowa zęba?        

Tomografia stożkowa, jest innowacyjną techniką obrazowania szczękowo-twarzowego, dokładniejszą niż panoramiczne zdjęcie rentgenowskie, pozwalającą na uzyskanie bardzo dokładnych, trójwymiarowych obrazów anatomicznych zębów. Daje ona możliwość nieinwazyjnego badania gęstości kości i struktury zęba od wewnątrz. Można ją wykonać w naszej pracowni diagnostycznej XRAY. Posiadamy urządzenia wyposażone w Algorytm Korekcji Ruchu CALM, który pomaga skutecznie usuwać artefakty (zakłócenia obrazu), powstające między innymi, w efekcie poruszenia się pacjenta w trakcie badania. Dzięki niemu, minimalizujemy ryzyko wystąpienia konieczności powtarzania zdjęcia.Tomografię CBCT w Warszawie, na potrzeby leczenia kanałowego, wykonujemy z wykorzystaniem, przeznaczonego do tego celu Trybu Endodontycznego, który gwarantuje niezwykle wysoką rozdzielczość (75 μm ), dzięki czemu uwidacznia nawet najdrobniejsze szczegóły.

6 powodów, dla których warto wykonać badanie CBCT

 1. Tomografia komputerowa zębów umożliwia jednoczesne obrazowanie struktur kostnych oraz tkanek miękkich, w tym trójwymiarowych obrazów kości, zębów i nerwów.
 2. Dzięki tej technologii, możliwe jest uzyskiwanie dokładnych, trójwymiarowych obrazów poddawanych badaniu struktur anatomicznych oraz oglądanie badanego obszaru w trzech płaszczyznach jednocześnie, a także widok przekrojów tego obszaru. 
 3. Zaletą tomografii CBCT jest krótki czas wykonania (zaledwie 10-20     sekund), a także komfort pacjenta. (Większość tomografów pozwala na wykonanie badania w pozycji siedzącej).    
 4. Szybki wynik badania. Dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych.    
 5. Emisja dużo mniejszej dawki promieniowania, niż w przypadku klasycznej     tomografii komputerowej.
 6. Bardzo wysokie wykrywanie zmian chorobowych w tkankach. Szwedzcy naukowcy oszacowali, że częstość wykrywania zmian w tkankach     okołowierzchołkowych wynosi dla dla tomografii CBCT aż 63,3%.

Dla kogo tomografia?

Obecnie tomografia CBCT znajduje wykorzystanie przede wszystkim

 • w stomatologii      
  m.in. w: implantologii, w celu dobrania implantów oraz w diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Również, gdy doszło do urazu w obrębie twarzoczaszki, tomografia CBCT pozwala na zobrazowanie przebiegu złamania w obrębie żuchwy i jego skutków. Badanie można stosować też w przypadku ran postrzałowych i ciał obcych zatopionych w szczęce w wyniku wypadku lub zabiegu. Służy ono także ocenie struktur zatok, jam nosowych, żuchwy, czy kanałów dla włókien nerwowych. Tomografia stożkowa zębów sprawdza się podczas ekstrakcji zęba oraz przed zabiegiem ortognatycznym. Ma też ona zastosowanie na każdym etapie leczenia kanałowego, pozwalając lekarzowi określić przebieg kanałów, ich resorpcję, efekt ich wypełnienia i dokładne umiejscowienie. Pomaga także zaplanować leczenie, przy zatrzymaniu zęba w dziąśle oraz przy paradontozie
 • w laryngologii    
  CBCT wykorzystywana jest w obrazowaniu struktur jamy nosowej w celu określenia drożności przewodów nosowych oraz diagnostyce skrzywienia przegrody; służy też ocenie budowy ucha wewnętrznego. Można ją stosować przy diagnostyce ostrych oraz przewlekłych stanów zapalnych zatok i zaburzeń słuchu, takich jak niedosłuch czy szumy uszne, a także do rozpoznawania powikłań chorób uszu i zatok.
 • w innych dziedzinach medycyny
  przy diagnozowaniu i planowaniu leczenia różnych nowotworów głowy i szyi (np. guzów żuchwy).

Jak się przygotować?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed jego wykonaniem należy     jedynie:    

 1. Przygotować skierowanie od lekarza, numer PESEL i dowód osobisty lub paszport.    
 2. Zdjąć biżuterię, okulary, wyciągnąć z jamy ustnej ruchome protezy zębowe i aparaty ortodontyczne.    
 3. Nie trzeba być na czczo.

Przebieg badania

 1. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o przedstawienie skierowania, oraz wypełnienie dokumentów. Dane medyczne, które nam powierzasz są całkowicie bezpieczne.
 2. Następnie, poprosimy Cię o zdjęcie wszystkich ruchomych elementów metalowych z okolicy głowy i szyi: kolczyków, spinek, naszyjników a także wszystkich ruchomych elementów protetycznych i ortodontycznych, których używasz na co dzień..
 3. Po wejściu do gabinetu elektroradiolog poprosi Cię o założenie ołowianego fartucha.
 4. Kolejnym etapem badania będzie instrukcja, w jaki sposób powinieneś ustawić się do badania w pozycjonerze. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Trwa ono kilkadziesiąt sekund i jest całkowicie bezbolesne. 
 5. Personel poprosi Cię też o pozostawanie przez pewien czas w bezruchu, w tym czasie urządzenie emitujące promieniowanie oraz jego detektor dokonują obrotu o 360 stopni. Podczas badania Twoja głowa będzie unieruchomiona przez specjalne uchwyty – „holdery”.
 6. Po wykonanym badaniu otrzymasz na wskazany adres e-mail swoje zdjęcia w wersji cyfrowej na płycie
 7. Jeśli Twój lekarz posiada konto na naszej platformie XRAY Dentist, to także jemu zostanie natychmiast udostępniony wynik badania.

Czy tomografia jest bezpieczna?

Jedynym ryzykiem związanym z badaniem diagnostycznym przy wykorzystaniu tomografii komputerowej, jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące. Jednakże podczas badania, pacjent jest wystawiany na 10 razy mniejszą dawkę promieniowania, niż przy tradycyjnej metodzie i waha się ona od 45 do 650 mikrosivertów. Co ważne, nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie również tzw. badań low dose, z jeszcze niższymi dawkami promieniowania, np. u dzieci. Dla porównania – na terenie Polski, codziennie każdy z nas przyjmuje ok 6,8 mikrosivertów – jednostek promieniowania jonizującego, w naturalny sposób występującego w środowisku. Na promieniowanie jesteśmy również narażeni podczas podróży samolotem. Odbywając międzykontynentalny lot, pasażerowie przyjmują dawkę 138 mikrosivertów.

Ile kosztuje tomografia CBCT?

W przypadku badania CBCT, cena jest różna w zależności od obszaru poddanego badaniu. W naszej placówce, cena wynosi od 130 do 250 zł.

ZOBACZ FILM >>

Zawsze lepiej wiedzieć, jak będzie wyglądało badanie. Szczególnie jesli wybierasz się do nas z dzieckiem. Obejrzyj film z maluchem, żeby nie był zaskoczony jak to wszytko wyglada i się kręci do okoła.

ZLECENIE TOMOGRAFII szczęka + żuchwa W XRAY, TO COŚ WIĘCEJ NIŻ “PRZEŚWIETLENIE”

250 zł

=

wykonanie badania

+

wynik badania w formie elektronicznej na cd

+

dostęp do wyniku on line
Infolinia XRAY

XRAY RONDO WIATRACZNA

ul. Grochowska 207, piętro 1
Galeria Rondo Wiatraczna
(dawny Uniwersam Grochów)
Bezpłatny parking w Galerii Rondo Wiatraczna (do 2 godzin)
Wjazd od ulicy Męcińskiej
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY URSYNÓW

al. Komisji Edukacji Narodowej 94 lok U8
(Metro Ursynów / Stokłosy )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY RONDO ONZ

ul. Sienna 65 lok U4
(Metro ONZ )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

MASZ DO NAS BLISKO Z:

Gocław, Praga Północ, Praga Południe, Wawer, Rembertów, Targówek, Wesoła, Ursynów, Wilanów, Mokotów, Służew, Śródmieście, Wola, Ochota, Bemowo.