Ból zębów po jednej stronie – dlaczego i co można zrobić?

ból zębów po jednej stronie
11 lipca 2024

Ból zębów po jednej stronie to dolegliwość, która może być niepokojąca i w znacznym stopniu wpływać na pogorszenie komfortu życia. Często jest sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na poważniejsze problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej, takie jak stan zapalny miazgi, czy ropień. Jednostronny ból zębów nie musi jednak wynikać wyłącznie z problemów stomatologicznych. Dlatego zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednia diagnostykę i ustali przyczynę dolegliwości bólowych. O czym może świadczyć silny ból zębów po jednej stronie i jak sobie z nim radzić?

Co może oznaczać ból zębów po jednej stronie?

Ból zębów po jednej stronie jamy ustnej jest stosunkowo powszechnym objawem, mogącym wskazywać na różnorodne problemy zdrowotne. Taki ból nie zawsze świadczy o chorobach zębów (próchnica, stan zapalny miazgi), dziąseł (np. ropień okołozębowy, torbiel), czy innych problemach stomatologicznych (np. bruksizm, zatrzymane ósemki). W niektórych przypadkach może wynikać z ogólnych problemów zdrowotnych (zapalenia kości, zatok), dlatego zawsze jest wskazaniem do wizyty u stomatologa i przeprowadzenia dokładnej diagnostyki obrazowej (szczególnie pomocna jest tomografia stożkowa CBCT, umożliwiająca uwidocznienie struktur kostnych i tkanek miękkich). Dalsze postępowanie zależy od rozpoznania. Jeśli ból spowodowany jest np. stanem zapalnym miazgi, ząb wymaga leczenia kanałowego. W przypadku bruksizmu może być konieczne zastosowanie szyny relaksującej, lub innych metod leczenia. Zdarza się, że problem wymaga konsultacji z innymi specjalistami, np. laryngologiem, ortodontą, a nawet onkologiem.

Niezależnie od podejrzeń związanych z bólem zębów po jednej stronie i nasilenia dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia mogą przynieść ulgę, a przede wszystkim zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Czym jest ból zębów po jednej stronie – objawy

Ból zębów po jednej stronie szczęki lub żuchwy może mieć różny charakter i nasilenie, w zależności od bezpośrednich przyczyn dolegliwości. Może być odczuwany, jako lekki dyskomfort z towarzyszącą tkliwością w określonej lokalizacji w jamie ustnej, lub na powierzchni policzków. W innych przypadkach ból może być bardzo dokuczliwy, tępy lub pulsujący, a jego źródło bywa trudne do zlokalizowania. Oprócz bólu u pacjenta może występować również:

 • zwiększoną wrażliwość na bodźce dotykowe (w obrębie twarzy, jamy ustnej, zębów i dziąseł),
 • krwawienie dziąseł,
 • obrzęk policzka,
 • powiększenie węzłów chłonnych po jednej stronie,
 • ból gardła,
 • dyskomfort w okolicy oczodołu,
 • ból ucha,
 • promieniowanie bólu do obszaru karku, ramion i barków,
 • gorączka,
 • ból głowy.

W zależności od przyczyny jednostronnego bólu wszystkich zębów, symptomy zazwyczaj rozwijają się stopniowo i osiągają szczytową intensywność po kilku godzinach lub nawet dniach od początku dolegliwości.

Ból wszystkich zębów po jednej stronie – przyczyny

Ból kilku zębów na raz, szczególnie po jednej stronie jamy ustnej, może być spowodowany różnorodnymi dolegliwościami stomatologicznymi oraz innymi problemami zdrowotnymi. Wśród najczęstszych przyczyn stomatologicznych bólu zębów po jednej stronie, znajdują się przypadłości takie jak:

 • próchnica zębów – zaawansowany proces próchniczy może dotyczyć kilku zębów na raz,
 • stan zapalny miazgi – poważne uszkodzenie miazgi i podrażnienie nerwów może wpływać na promieniowanie bólu na sąsiednie,
 • stan zapalny dziąseł – może powodować ból, obrzęk, krwawienie,
 • zapalenie okostnej zęba – zazwyczaj powikłanie po urazie, bagatelizowanych chorobach zębów i dziąseł, leczeniu stomatologicznym, infekcjach,
 • ropień okołozębowy – zwykle stanowi powikłanie zapalenia miazgi, często powoduje rozpierający, jednostronny ból i obrzęk,
 • bruksizm (zaciskanie zębów) – zgrzytanie zębami może powodować ból zębów po jednej stronie, a nawet prowadzić do ich uszkodzenia,
 • uraz, pęknięcie zęba, korzenia – uszkodzenie może powodować dotkliwy i promieniujący ból i obrzęk,
 • problemy ze zgryzem – nieprawidłowy zgryz lub problemy związane z aparatem ortodontycznym mogą powodować nierównomierny nacisk na zęby, jednostronne dolegliwości bólowe i większą wrażliwość zębów,
 • wyrzynanie się tzw. zęba mądrości – wyrzynające się ósemki, szczególnie gdy nie ma na nie miejsca, często powodują poważne dolegliwości bólowe, a zęby zatrzymane mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Poważny jednostronny dyskomfort w obszarze twarzy, wskazujący na problemy z zębami, może być również objawem innych dolegliwości, m.in. zapalenia zatok (zwykle występują wówczas objawy infekcji – szczególnie niedrożność nosa, katar), torbiele lub zmiany nowotworowe w obszarze twarzoczaszki, zapalenie kości, czy szpiczak plazmocytowy.

ból zębów po jednej stronie co robić

Ból zębów po jednej stronie – diagnostyka i leczenie

Ze względu na wiele możliwych przyczyn bólu zębów po jednej stronie, niezwykle istotne znaczenie ma szczegółowa diagnostyka i prawidłowe rozpoznanie, umożliwiające rozpoczęcie skutecznego leczenia. Dlatego jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Stomatolog przeprowadzi wywiad medyczny, badanie kliniczne, oceniające stan zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, oraz zleci badania obrazowe. Zdjęcia rentgenowskie umożliwiają identyfikację ukrytych problemów, np. stanów zapalnych miazgi, złamań zębów, obecności ropnia, czy innych zmian patologicznych. Zwykle pacjenci skarżący się na jednostronny ból zębów nie potrafią zlokalizować jego źródła, dlatego rtg. punktowe nie znajduje zastosowania w diagnostyce dolegliwości. Bardziej pomocny może być pantomogram, jednak znacznie większe możliwości daje tomografia stożkowa (CBCT). Badanie umożliwia trójwymiarowe zobrazowanie struktur kostnych i tkanek miękkich (kości, zębów, nerwów) w obszarze całej szczęki i zauważenie niepokojących zmian, mogących stanowić przyczynę problemu. Jeśli badanie nie pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy, pacjent może być skierowany na dodatkowe badania.

Dalsze postępowanie i leczenie bólu zębów po jednej stronie zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli dotyczą one problemów stomatologicznych, pacjentowi może być zaproponowane leczenie zachowawcze, leczenie kanałowe, periodontologiczne, ortodontyczne lub chirurgiczne. W niektórych przypadkach jednostronny ból zębów może wymagać leczenia laryngologicznego lub onkologicznego.

Domowe sposoby na ból zębów po jednej stronie szczęki

Ból zębów po prawej stronie, czy lewej stronie szczęki jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem (szczególnie, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, lub towarzyszą mu inne objawy). Jeśli ból jest silny, w trakcie oczekiwania na wizytę u specjalisty, można sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Warto również wypróbować domowe sposoby na ból wszystkich zębów, takie jak:

 • ciepłe kompresy – mogą przynieść ulgę przy sztywności mięśni twarzy, problemach z zatokami, u również niekiedy przy zapaleniu miazgi,
 • zimne okłady – pomocne przy stanach zapalnych, obrzękach, urazach,
 • delikatny masaż lub lekkie poklepywanie okolic twarzy – może poprawić krążenie krwi,
 • płukanie jamy ustnej – roztworem soli, naparami z ziół (np. szałwia, nagietek, rumianek), lub gotowymi preparatami z apteki.

Należy pamiętać, że nawet jeśli domowe sposoby przynoszą tymczasową ulgę, nie powinny zastępować, ani opóźniać wizyty u stomatologa.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu zębów po jednej stronie.

Dlaczego boli mnie prawa strona szczęki?

Jednostronny ból zębów może być wynikiem różnych problemów stomatologicznych, w tym stanu zapalnego dziąseł, próchnicy zębów lub urazu mechanicznego, świadczyć o problemach związanych ze zgryzem, bruksizmem, lub nie wiązać się bezpośrednio z zębami. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z dentystą, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i ustali przyczynę bólu.

Dlaczego bolą zdrowe zęby?

Zdrowe zęby mogą boleć z powodu problemów związanych z dziąsłami, takich jak zapalenie dziąseł, lub z powodu nadmiernego nacisku wynikającego z bruksizmu lub nieprawidłowego zgryzu. W niektórych przypadkach ból wszystkich zębów może wynikać z problemów laryngologicznych, a nawet onkologicznych, dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki.

Czy od jednego zęba mogą boleć wszystkie?

Tak, ból jednego zęba może promieniować na inne zęby. W takich przypadku niezbędna jest wizyta u dentysty, aby zidentyfikować i wyleczyć źródło bólu.

Co oznacza ból przednich zębów?

Ból przednich zębów np. jedynek może być wynikiem nadwrażliwości zębów, urazu, podrażnienia czy uszkodzenia szkliwa. Jeśli ma charakter długotrwały konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jaką przyczynę może mieć przeszywający ból wszystkich zębów?

Przeszywający ból wszystkich zębów może być spowodowany stanem zapalnym miazgi, głęboką próchnicą lub stanem zapalnym dziąseł, czy kości. Może być również wynikiem problemów z zatokami, dlatego konieczna jest konsultacja ze stomatologiem i przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki obrazowej, szczególnie badania CBCT.

Co oznacza ból zęba promieniujący na inne zęby?

Ból zęba promieniujący na inne zęby zwykle wskazuje na zaawansowany stan zapalny miazgi, ropnia zęba, czy zapalenia okostnej. Promieniujący ból zęba świadczy zwykle o poważnym problemie stomatologicznym, dlatego jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.

Jak złagodzić ból szczęki po jednej stronie?

W przypadku bólu szczęki, niezależnie od przyczyn, pomocne mogą być ogólnodostępne leki przeciwbólowe oraz zimne (a niekiedy również ciepłe) okłady. Warto również unikać twardych pokarmów i skonsultować się ze stomatologiem, aby ustalić przyczynę bólu i rozpocząć skuteczne leczenie.

O czym może świadczyć wędrujący ból zębów?

Wędrujący ból zębów stanowi zwykle poważne wyzwanie diagnostyczne. Często może mieć przyczyny neurologiczne, lub świadczyć o problemach z zatokami, nieprawidłowym zgryzem, czy bruksizmem. Zwykle jego przyczyną nie są choroby zębów, czy dziąseł.