Tomograf komputerowy, a leczenie zębów. Czy jest pomocny?

tomograf warszawa
17 lutego 2021

Czasem bywa, że ząb z pozoru wygląda dobrze, a towarzyszą mu częste lub nieprzerwane bóle. Poznanie przyczyny naszej dolegliwości ma kluczowy wpływ na leczenie zębów. I tutaj przychodzi na pomoc specjalistyczne urządzenie. 

Jak najskuteczniej możemy poznać przyczynę

Z pewnością słyszeliście o tomografii komputerowej wykonywanej w gabinetach stomatologicznych. Wiele osób podchodzi sceptycznie do takiego rodzaju badania, ze względu na prześwietlanie promieniami RTG. Jest ono jednak całkowicie bezpieczne i niezwykle korzystne. Dzięki tomografii komputerowej uzyskujemy najdokładniejszy obraz radiologiczny. Pozwala on na dokładną i szybką diagnozę oraz wybór odpowiedniej metody leczenia stomatologicznego.

Stożkowy tomograf komputerowy CBCT w leczeniu zębów

Nazwa wzięła się stąd, że maszyny CBCT emitują wiązkę promieniowania w kształcie stożka. Obrazowanie stożkowe zawiera ilość informacji, niezbędnych do postawienia prawidłowej diagnozy przez lekarza.  Jest ono wielopłaszczyznowe i bezbolesne.

Tomograf stożkowy CBCT polega na wykorzystaniu źródła promieniowania rtg, obracającego się wokół pacjenta. Jest to badanie bezpieczne, ponieważ dawka promieniowania jest około 10 razy mniejsza niż ta tradycyjna, a przy zastosowaniu sprzętu najwyższej jakości, trwa od 10 do 40 sekund. Tomografia komputerowa z wiązką stożkową CBCT jest dokładniejsza niż panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. 

Ta innowacyjna technika obrazowania szczękowo-twarzowego ułatwiła przejście diagnostyki stomatologicznej z obrazów 2D do 3D. Jest to ogromny postęp, który umożliwia lekarzom w szybki i precyzyjny sposób znaleźć przyczyny bólu zębów oraz zaplanować dalsze leczenie stomatologiczne. CBCT informuje nas szczegółowo o tkankach twardych, natomiast nie dostarcza pełnych informacji o tkankach miękkich, czyli mięśniach, nerwach czy węzłach chłonnych. Stożkowa tomografia pozwala ocenić stan zdrowia uzębienia, szczęki, jamy nosowej i zatok oraz kości twarzy. Umożliwia zdiagnozować zaburzenia stawu skroniowo – żuchwowego. Pomaga również w wykrywaniu, mierzeniu i leczeniu guzów szczęki. 

Zlokalizuje dokładną przyczynę bólu

Dzięki CBCT można zaplanować dokładne umieszczenie implantów stomatologicznych. Tomografia stożkowa pozwala określić orientację zęba i budowę kości, dzięki temu możliwe jest dokładne zlokalizowanie przyczyny bólu. Zastosowań tego rodzaju badania jest mnóstwo m.in. w przedoperacyjnej ocenie zębów, służy także do pomiaru liczby korzeni zębów, czy badania kanałów korzeniowych. Nie trzeba szczególnie przygotowywać się na to badanie. Wystarczy tylko ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty. 

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką w celu zapoznania się z ceną tomografii komputerowej CBCT. Chętnie również wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.