Dlaczego przed założeniem aparatu ortodontycznego robi się zdjęcie cefalometryczne?

aparat ortodontyczny a cefalometria
13 kwietnia 2021

Planujesz zadbać o swój uśmiech, aby był idealny? Współczesna stomatologia ma dla Ciebie rozwiązanie! Piękne i równe zęby nie tylko dodają urody, ale ułatwiają też dbanie o higienę jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się korygowaniem wad zgryzu wykorzystując w tym celu aparaty ortodontyczne.

Czym jest Cefalometria?

Cefalometria jest to badanie obrazowe stosowane w ortodoncji. Polega na wykonaniu zdjęcia RTG czaszki w projekcji bocznej. Niekiedy lekarz może zlecić jej wykonanie także w projekcji osiowej lub tylno-przedniej, tzw. PA. Jest szczególnie ważne dla prawidłowej diagnostyki ortodontycznej wad zgryzu oraz opracowania planu leczenia u dzieci i dorosłych. 

Zalety cefalometrii:

  • nie wymaga specjalnych przygotowań
  • przebiega w szybki sposób
  • wykorzystuje minimalną ilość promieniowania rentgenowskiego
  • pozwala na dokładne ukazanie struktur twarzoczaszki 
  • jest bezbolesna

Jesteś zainteresowany/a wykonaniem zdjęcia cefalometrycznego? Skonsultuj się z naszym specjalistą i dopytaj o szczegóły badania. 

Zdjęcie cefalometryczne a aparat ortodontyczny

Zanim lekarz założy aparat musi ocenić ogólny stan zębów. Leczenie ortodontyczne jest podstawowym wskazaniem do wykonania zdjęcia cefalometrycznego, które uwidacznia wzajemne położenie szczęki, żuchwy oraz łuków zębowych. Obrazuje tkanki miękkie, podniebienie twarde, czaszkę, a także zatoki przynosowe. Daje możliwość kontrolowania przebiegu leczenia oraz obserwacji osiągniętych efektów. Na podstawie badania cefalometrycznego ortodonta może dokonać niezbędnych pomiarów, ocenić wzrost kostny i ustalić anatomiczne przyczyny wady zgryzu. Obrazowanie radiologiczne jest kluczowe dla ortodonty, ponieważ dostarcza mu mnóstwo istotnych informacji niezbędnych do dobrania właściwego leczenia.

Czy zdjęcie cefalometryczne jest bezpieczne?

W trakcie badania wykorzystana  zostaje niewielka ilość promieniowania rentgenowskiego.

Technologia cyfrowa sprawia, że cefalometria jest w pełni bezpieczna dla dzieci oraz dorosłych. Zdjęcie cyfrowe może być skorygowane w specjalnym programie bez dalszego naświetlania. Umożliwia uzyskanie obrazu najwyższej jakości w bezbolesny i szybki sposób. Nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań.

Ile kosztuje zdjęcie cefalometryczne?

Marzysz o pięknym uśmiechu? Zapraszamy do naszej placówki w celu zapoznania się z ofertą oraz cennikiem badań. Prowadzimy kompleksową diagnostykę. Oferujemy wysoką jakość zdjęć i profesjonalny opis. Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę elektroradiologów. Zależy nam, aby każdy pacjent czuł się u nas komfortowo i bezpiecznie. Sprawnie dostarczamy wynik badania na kilku nośnikach, który będzie niezbędny stomatologowi do wyznaczenia kolejnych etapów leczenia.

Posiadasz skierowanie od swojego stomatologa na cefalometrię? Umów się na wizytę już dziś! Serdecznie zapraszamy do kontaktu.