RTG punktowe zęba
Czym jest RTG punktowe zęba?
RTG zęba, nazywane jest również prześwietleniem zęba albo zdjęciem rentgenowskim zęba. Badanie to pozwala zdiagnozować stany chorobowe i zapalne rozwijające się wewnątrz zębów oraz ocenić strukturę ich kanałów. Nazywane jest też potocznie zdjęciem przylegającym.
Ten rodzaj diagnostyki często wykorzystywany jest w leczeniu próchnicy oraz stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych korzeni. Daje dokładny obraz przebiegu, ilości i stopnia zakrzywienia kanałów, a także wykrycia próchnicy na powierzchniach stycznych, które często są niewidoczne podczas zwykłego badania. Najczęściej, zdjęcie RTG zęba stosuje się w celu określenia stanu kości i tkanek poszczególnych zębów oraz korzeni a także ich wewnętrznych struktur. Na pojedynczym zdjęciu widoczne są najczęściej 1-2 zęby obok siebie w zależności od miejsca zęba na łuku zębowym.
Badanie rentgenowskie jest stosowane już od ponad 80 lat. Po raz pierwszy zdjęcie rentgenowskie zrobiono w Stanach Zjednoczonych w roku 1934. Samo badanie RTG polega na prześwietleniu organizmu promieniami X, które są w różnym stopniu pochłaniane przez tkanki. Ponieważ kości pochłaniają więcej promieni, zdjęcie ukazuje je w kolorze białym, a narządy wewnętrzne, które absorbują mniej promieniowania, wychodzą na nim zdecydowanie ciemniejsze. Na zdjęciu punktowym, lekarz widzi wyraźnie poszczególne zęby, zmiany pod ich korzeniami, ubytki, wypełnienia kanałowe, pozostawione korzenie, Technologia cyfrowa RVG posiada o wiele wyższą rozdzielczość, niż klasyczny rentgen zęba wykonywany na kliszy.
Rtg punktowe wykonujemy w naszej placówce w Warszawie. Aparatami wewnątrzustnymi możemy wykonać również zdjęcia tzw. zgryzowo-skrzydłowe. Są to takie same zdjęcia jak wewnątrzustne, tylko obrazują one relacje powierzchni koron trzonowych zębów bocznych. Wykonywane są głównie w celu uwidocznienia zmian próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów trzonowych.
Dla kogo RTG punktowe zęba?
Lekarz stomatolog zaleca wykonanie RTG zęba najczęściej w przypadku:
- Podejrzenia zaawansowanej próchnicy
- Braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych oraz przy podejrzeniu zmian. chorobowych i stanów zapalnych przy korzeniach.
- W celu sprawdzenia stanu pozostawionych korzeni lub torbieli.
- Przed planowaną ekstrakcją.
- Przed leczeniem kanałowym dla szybkiej i precyzyjnej oceny.
- Przed leczeniem protetycznym, czyli założeniem protezy, koron lub mostów.
- Przed wszczepieniem implantów oraz po nim, w celu kontroli wprowadzenia implantu.
- W celu oceny jakości wypełnień.
- W celu ustalenia przyczyny bólu zęba u pacjenta. Gdy zachodzi konieczność postawienia diagnozy, zdjęcie pozwala lekarzowi dokładnie określić przyczynę bólu.
- Gdy leczenie zęba dobiegło końca, by można było ocenić skuteczność przeprowadzonego zabiegu, a także zdecydować o kolejnych etapach terapii.
Przebieg badania
- W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o wypełnienie dokumentów. Dane medyczne, które nam powierzasz są całkowicie bezpieczne.
- Po wejściu do gabinetu elektroradiolog poprosi Cię o założenie ołowianego fartucha.
- Rentgen punktowy zęba zazwyczaj wykonuje się na siedząco.
- Badanie polega na umieszczeniu wewnątrz jamy ustnej sensora zabezpieczonego folią jednorazową, który przekazuje dane do komputera.
- W zależności od tego, jaką technikę wybierze elektroradiolog, czytnik będzie zamocowany na specjalnym pozycjonerze lub zostaniesz poproszony o delikatne przytrzymanie go w jamie ustnej jednym palcem. W celu uniknięcia odruchu wymiotnego, pacjent cały czas oddycha przez nos.
- Aby wykonać rentgen zęba potrzebne są 4 sekundy. Wynik jest natychmiast widoczny na ekranie komputera, dzięki czemu można ocenić jakość radiogramu.
- Po wykonanym badaniu RTG punktowym w naszych placówkach w Warszawie, otrzymasz swoje zdjęcia w wersji cyfrowej wypalone na płycie oraz wydrukowane na kliszy, a dodatkowo wynik zostanie przesłany na adres e-mail podany przy rejestracji.
- Jeśli Twój lekarz posiada konto na naszej platformie XRAY Dentist, to także jemu zostanie natychmiast udostępniony wynik badania.
Wskazania i przeciwwskazania
Rtg punktowe zęba można wykonać u każdej osoby, nawet u dzieci, choć oczywiście ich częstotliwość należy ograniczyć do minimum.Przeciwwskazaniem jest ciąża, i w jej przypadku badanie rtg wykonuje się jedynie w ekstremalnych sytuacjach, w których korzyść z ich przeprowadzenia jest większa niż ryzyko uszkodzenia płodu.
Jak się przygotować do prześwietlenia zęba?
RTG punktowe zęba nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy przed nim jedynie umyć zęby.
Czy RTG punktowe zęba jest bezpieczne?
Niektórzy pacjenci obawiają się szkodliwości promieniowania X. To prawda, że nie pozostaje ono bez wpływu na ludzki organizm, ale jego dawki wykorzystywane podczas RTG zębów nie są groźne dla człowieka. Dzięki rozwojowi technologii, poziom napromieniowania podczas badań jest coraz mniejszy, a wykorzystanie techniki cyfrowej pozwala zmniejszyć je nawet o 70 proc. Dla porównania, badanie rtg punktowe zęba to naświetlenie rzędu 1 – 2 mikrosiverty, podczas gdy średnie promieniowanie tła w Polsce wynosi 0.3 – 0,8 mikrosivertów na godzinę, czyli ok. 7-20 mikrosivertów na dobę, które codziennie przyjmujemy. Również oglądanie telewizji przez 2 godziny, to emisja promieniowania rzędu 2 – 5 mikrosivertów a lot samolotem rejsowym ok. 4 – 10 mikrosivertów na każdą godzinę lotu.
Czy na RTG punktowe zęba potrzebne jest skierowanie?
Ze względu na niskie dawki promieniowania skierowanie na RTG punktowe zęba nie jest konieczne.Jest to jedyne badanie rentgenowskie, które wykonać można na życzenie klienta.
Ile kosztuje prześwietlenie zęba?
Cena za RTG zęba nie jest wysoka. Zarówno zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe, jak i RTG punktowe zęba w naszej placówce w Warszawie kosztuje 50 zł.
ZLECENIE RTG PUNKTOWEGO w XRAY, TO COŚ WIĘCEJ NIŻ “PRZEŚWIETLENIE”
=
+
+