tomografia cbct

Tomografia CBCT

CBCT. Co to jest?

Tomografia komputerowa, to badanie obrazowe, podczas którego wykorzystywane jest  promieniowanie rentgenowskie.odkryte pod koniec XIX w Samo CBCT, to skrót od angielskiego terminu cone beam computed tomography. W Polsce, badanie to nazywa się tomografią wiązki stożkowej (inaczej badanie wolumetryczne części twarzowej czaszki ), ponieważ technika ta wykorzystuje wiązkę promieniowania, przybierającą stożkowaty kształt.

Technika tomografii komputerowej została wynaleziona w 1972 roku przez Godfrey’a Hounsfileld’a, brytyjskiego inżyniera, laureata Nagrody Nobla w 1979 roku. W Europie, stała się ona dostępna w 1996 roku, a w Stanach Zjednoczonych, od 2001 roku.

Metoda ta, polega na wykorzystaniu źródła promieniowania rtg, obracającego się wokół głowy pacjenta. Podczas wykonywania skanu, aparat rtg wykonuje serię płaskich zdjęć, a wiązka, przechodząc przez naświetlane miejsce, trafia na szereg detektorów przesyłających do komputera sygnał, który później składany jest w obraz trójwymiarowy.

Co to jest tomografia stożkowa zęba?        

Tomografia stożkowa, jest innowacyjną techniką obrazowania szczękowo-twarzowego, dokładniejszą niż panoramiczne zdjęcie rentgenowskie, pozwalającą na uzyskanie bardzo dokładnych, trójwymiarowych obrazów anatomicznych zębów. Daje ona możliwość nieinwazyjnego badania gęstości kości i struktury zęba od wewnątrz. Można ją wykonać w naszej pracowni diagnostycznej XRAY. Posiadamy urządzenia wyposażone w Algorytm Korekcji Ruchu CALM, który pomaga skutecznie usuwać artefakty (zakłócenia obrazu), powstające między innymi, w efekcie poruszenia się pacjenta w trakcie badania. Dzięki niemu, minimalizujemy ryzyko wystąpienia konieczności powtarzania zdjęcia.Tomografię CBCT w Warszawie, na potrzeby leczenia kanałowego, wykonujemy z wykorzystaniem, przeznaczonego do tego celu Trybu Endodontycznego, który gwarantuje niezwykle wysoką rozdzielczość (75 μm ), dzięki czemu uwidacznia nawet najdrobniejsze szczegóły.

6 powodów, dla których warto wykonać badanie CBCT

  1. Tomografia komputerowa zębów umożliwia jednoczesne obrazowanie struktur kostnych oraz tkanek miękkich, w tym trójwymiarowych obrazów kości, zębów i nerwów.
  2. Dzięki tej technologii, możliwe jest uzyskiwanie dokładnych, trójwymiarowych obrazów poddawanych badaniu struktur anatomicznych oraz oglądanie badanego obszaru w trzech płaszczyznach jednocześnie, a także widok przekrojów tego obszaru. 
  3. Zaletą tomografii CBCT jest krótki czas wykonania (zaledwie 10-20     sekund), a także komfort pacjenta. (Większość tomografów pozwala na wykonanie badania w pozycji siedzącej).    
  4. Szybki wynik badania. Dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych.    
  5. Emisja dużo mniejszej dawki promieniowania, niż w przypadku klasycznej     tomografii komputerowej.
  6. Bardzo wysokie wykrywanie zmian chorobowych w tkankach. Szwedzcy naukowcy oszacowali, że częstość wykrywania zmian w tkankach     okołowierzchołkowych wynosi dla dla tomografii CBCT aż 63,3%.

Dla kogo tomografia?

Obecnie tomografia CBCT znajduje wykorzystanie przede wszystkim

  • w stomatologii      
    m.in. w: implantologii, w celu dobrania implantów oraz w diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Również, gdy doszło do urazu w obrębie twarzoczaszki, tomografia CBCT pozwala na zobrazowanie przebiegu złamania w obrębie żuchwy i jego skutków. Badanie można stosować też w przypadku ran postrzałowych i ciał obcych zatopionych w szczęce w wyniku wypadku lub zabiegu. Służy ono także ocenie struktur zatok, jam nosowych, żuchwy, czy kanałów dla włókien nerwowych. Tomografia stożkowa zębów sprawdza się podczas ekstrakcji zęba oraz przed zabiegiem ortognatycznym. Ma też ona zastosowanie na każdym etapie leczenia kanałowego, pozwalając lekarzowi określić przebieg kanałów, ich resorpcję, efekt ich wypełnienia i dokładne umiejscowienie. Pomaga także zaplanować leczenie, przy zatrzymaniu zęba w dziąśle oraz przy paradontozie
  • w laryngologii    
    CBCT wykorzystywana jest w obrazowaniu struktur jamy nosowej w celu określenia drożności przewodów nosowych oraz diagnostyce skrzywienia przegrody; służy też ocenie budowy ucha wewnętrznego. Można ją stosować przy diagnostyce ostrych oraz przewlekłych stanów zapalnych zatok i zaburzeń słuchu, takich jak niedosłuch czy szumy uszne, a także do rozpoznawania powikłań chorób uszu i zatok.
  • w innych dziedzinach medycyny
    przy diagnozowaniu i planowaniu leczenia różnych nowotworów głowy i szyi (np. guzów żuchwy).

Jak się przygotować?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed jego wykonaniem należy     jedynie:    

  1. Przygotować skierowanie od lekarza, numer PESEL i dowód osobisty lub paszport.    
  2. Zdjąć biżuterię, okulary, wyciągnąć z jamy ustnej ruchome protezy zębowe i aparaty ortodontyczne.    
  3. Nie trzeba być na czczo.

Przebieg badania

  1. W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o przedstawienie skierowania, oraz wypełnienie dokumentów. Dane medyczne, które nam powierzasz są całkowicie bezpieczne.
  2. Następnie, poprosimy Cię o zdjęcie wszystkich ruchomych elementów metalowych z okolicy głowy i szyi: kolczyków, spinek, naszyjników a także wszystkich ruchomych elementów protetycznych i ortodontycznych, których używasz na co dzień..
  3. Po wejściu do gabinetu elektroradiolog poprosi Cię o założenie ołowianego fartucha.
  4. Kolejnym etapem badania będzie instrukcja, w jaki sposób powinieneś ustawić się do badania w pozycjonerze. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Trwa ono kilkadziesiąt sekund i jest całkowicie bezbolesne. 
  5. Personel poprosi Cię też o pozostawanie przez pewien czas w bezruchu, w tym czasie urządzenie emitujące promieniowanie oraz jego detektor dokonują obrotu o 360 stopni. Podczas badania Twoja głowa będzie unieruchomiona przez specjalne uchwyty – „holdery”.
  6. Po wykonanym badaniu otrzymasz na wskazany adres e-mail swoje zdjęcia w wersji cyfrowej na płycie
  7. Jeśli Twój lekarz posiada konto na naszej platformie XRAY Dentist, to także jemu zostanie natychmiast udostępniony wynik badania.

Czy tomografia jest bezpieczna?

Jedynym ryzykiem związanym z badaniem diagnostycznym przy wykorzystaniu tomografii komputerowej, jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące. Jednakże podczas badania, pacjent jest wystawiany na 10 razy mniejszą dawkę promieniowania, niż przy tradycyjnej metodzie i waha się ona od 45 do 650 mikrosivertów. Co ważne, nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie również tzw. badań low dose, z jeszcze niższymi dawkami promieniowania, np. u dzieci. Dla porównania – na terenie Polski, codziennie każdy z nas przyjmuje ok 6,8 mikrosivertów – jednostek promieniowania jonizującego, w naturalny sposób występującego w środowisku. Na promieniowanie jesteśmy również narażeni podczas podróży samolotem. Odbywając międzykontynentalny lot, pasażerowie przyjmują dawkę 138 mikrosivertów.

Ile kosztuje tomografia CBCT?

W przypadku badania CBCT, cena jest różna w zależności od obszaru poddanego badaniu. W naszej placówce, cena wynosi od 150 zł i jest uzależniona od obszaru badania.

Tomografia – FAQ (pytania i odpowiedzi)

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tomografii zębów. 

Jak przygotować się do tomografii zębów?

Badanie tomografem nie wymaga od Pacjenta specjalnych przygotowań. Przed jego wykonaniem należy jedynie zdjąć biżuterię, okulary i ozdoby z włosów, a także wyciągnąć z jamy ustnej ruchome protezy zębowe i aparaty ortodontyczne, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość badania. 

Czy tomografię zębów wykonuje się na czczo?

Do badania tomografem nie trzeba być na czczo.

Jak przebiega badanie CBCT?

Bezpośrednio przed badaniem należy założyć również ołowiany fartuch ochronny. Tomografię zębów wykonuje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Na czas badania głowa pacjenta zostaje unieruchomiona przez specjalne uchwyty. Aparat emitujący promieniowanie wykonuje obrót 360 stopni, pozwalając dzięki temu na zebranie dużej ilości danych. Komputer, przy udziale algorytmów, analizuje wyniki, tworząc trójwymiarowy obraz badanego obszaru.

Ile trwa tomografia CBCT?

CBCT trwa mniej niż minutę. Pacjent przez cały czas krótkiego badania powinien pozostawać w bezruchu.

Jakie są zalety tomografii stożkowej zębów?

Tomografia stożkowa to nowoczesne badanie, cechujące się wysoką dokładnością obrazowania. Badanie CBCT jest też bardzo krótkie, a dzięki minimalnej dawce promieniowania również bezpieczne dla pacjenta. Podczas badania dawka promieniowania jest około 10 razy mniejsza w porównaniu z tradycyjną tomografią komputerową. 

Czy badanie zębów tomografem boli?

Nie, CBCT to szybkie, a jednocześnie bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii.

Czy tomografia szczęki jest szkodliwa?

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowanego w stomatologii są minimalne. Dzięki temu nie mają one niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Co różni tomografię stożkową od tradycyjnej tomografii komputerowej?

W porównaniu z tradycyjną tomografią komputerową, badanie CBCT zapewnia wyższą jakość obrazowania i mniejszą ekspozycję pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Jakie są przeciwwskazania do badania tomografem?

CBCT nie wykonuje się u kobiet w ciąży i tych, w przypadku których istnieje choćby podejrzenie bycia w ciąży. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy korzyści z badania przewyższają ewentualne zagrożenie dla płodu.

Czy tomografia komputerowa zębów jest wykonywana na NFZ?

Choć istnieje możliwość badania na NFZ, tomografia stożkowa wykonywana jest najczęściej prywatnie. 

Jak często można robić tomografię zębów?

Częstotliwość badania CBCT zależy od wieku, stanu zdrowia oraz objawów zaobserwowanych u pacjenta przez stomatologa, powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy na CBCT potrzebne jest skierowanie?

Tak, konieczne jest skierowanie na tomografię stożkową zębów. Celem tego jest ograniczenie negatywnego wpływu promieniowania rentgenowskiego na organizm pacjenta.

Kto może wystawić skierowanie na CBCT?

Skierowanie na tomografię CBCT może wystawić stomatolog, chirurg szczękowy lub inny lekarz.

Jaką formę mają wyniki CBCT?

Wyniki tomografii zębów, badania przeprowadzonego w placówkach XRAY, dostępne są do odbioru osobistego w postaci zapisu na płycie DVD. Dla wygody pacjentów wyniki są też przesyłane bezpośrednio na podany adres mailowy.

Ile kosztuje stożkowa tomografia zębów?

W przypadku CBCT, cena badania zależy od obrazowanego obszaru. W placówkach XRAY w Warszawie cena wynosi od 150 zł (za wycinek) do 270 zł (za pełny obraz szczęki i żuchwy). Ceny obejmują, wykonanie badania, wynik badania w formie elektronicznej oraz dostęp do wyniku online.

ZOBACZ FILM >>

Zawsze lepiej wiedzieć, jak będzie wyglądało badanie. Szczególnie jesli wybierasz się do nas z dzieckiem. Obejrzyj film z maluchem, żeby nie był zaskoczony jak to wszytko wyglada i się kręci do okoła.

ZLECENIE TOMOGRAFII szczęka + żuchwa W XRAY, TO COŚ WIĘCEJ NIŻ “PRZEŚWIETLENIE”

270 zł

=

wykonanie badania

+

wynik badania w formie elektronicznej na pendrive

+

dostęp do wyniku on line
Infolinia XRAY

XRAY RONDO WIATRACZNA

ul. Grochowska 207, piętro 1
Galeria Rondo Wiatraczna
(dawny Uniwersam Grochów)
Bezpłatny parking w Galerii Rondo Wiatraczna (do 2 godzin)
Wjazd od ulicy Męcińskiej
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY URSYNÓW

al. Komisji Edukacji Narodowej 94 lok U8
(Metro Ursynów / Stokłosy )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY RONDO ONZ

ul. Sienna 65 lok U4
(Metro ONZ )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

XRAY BEMOWO

ul. Górczewska 222
(Metro Bemowo )
tel: [Zadzwoń]
Sprawdź dojazd

MASZ DO NAS BLISKO Z:

Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.