Badanie RTG zatok – poradnik pacjenta

badanie rtg zatok
4 stycznia 2021

Co to jest badanie RTG zatok? 

Badanie RTG zatok, jest to podstawowe badanie diagnostyczne, zlecane przez lekarza w przypadku podejrzenia stanów chorobowych w obrębie zatok. Badanie RTG zatok przynosowych polega na prześwietleniu twarzoczaszki za pomocą promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu uzyskuje się ich obraz. Zdjęcie RTG zatok można wykonać na 4 różne sposoby, każdy z nich wiąże się z innym ułożeniem głowy pacjenta. Ich wybór, uzależniony jest od tego, które zatoki chcemy zobrazować.

RTG zatok przynosowych dobrze sprawdza się zarówno przy ocenie stanu zapalnego, jak i klasyfikowaniu stopnia zaawansowania choroby.

Jak wygląda prześwietlenie zatok przynosowych?

Samo badanie RTG zatok jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut, a ich naświetlanie zaledwie kilka do kilkunastu sekund. Cała procedura, od momentu wejścia pacjenta do pracowni rentgenowskiej, aż do jej opuszczenia, nie jest dłuższa, niż kilka minut. 

Wykonując RTG zatok, zazwyczaj, robi się kilka zdjęć, pod różnymi kątami, dzięki czemu możliwe jest zobrazowanie zatok położonych w różnych rejonach twarzoczaszki. Takie zróżnicowane sposoby ułożenia głowy pacjenta, względem aparatu RTG, nazywane są projekcjami i można je wykonywać na 4 różne sposoby, w zależności od tego, które zatoki podlegają aktualnie diagnozie. 

Kiedy należy wykonać rentgen zatok?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania rtg jest stan zapalny zatok. Rentgen zatok, można również wykonać po urazie w obrębie twarzoczaszki i nosa, w celu sprawdzenia, czy nie doszło do naruszenia ciągłości struktur kostnych, przemieszczenia się ich odłamków lub krwawienia do zatok. RTG tego obszaru ułatwia również chirurgowi wykonanie zabiegu usunięcia polipów bądź torbieli, albo przeprowadzenia operacji poszerzenia ujść zatok.

Jak odczytać zdjęcie rtg zatok? 

Pełną ocenę RTG zatok może przeprowadzić jedynie lekarz radiolog. Tylko on jest w stanie przeanalizować zmiany w obrębie zatok i innych struktur twarzoczaszki, a także określić wielkość i charakter zaistniałych patologii.Swoje obserwacje sporządza on w postaci opisu, który później analizowany jest przez laryngologa lub chirurga szczękowego. 

Co można zobaczyć ze zdjęcia RTG zatok?

Na obrazie radiologicznym widoczne są:

    • zatoki szczękowe

    • zatoki czołowe 

    • sitowie

    • zatoki klinowe 

Zdjęcie RTG umożliwia uwidocznienie pogrubienia błony śluzowej zatok, zatkania ujścia zatoki i obecność płynu, oraz polipów. Ponadto, pozwala ono na stwierdzenie skrzywienia przegrody nosowej. Daje też też, wykryć i ocenić nieprawidłowości, takie jak: ostry lub przewlekły stan zapalny zatok, torbiele, ropnie i torbiele okołozębowe, a także obecność ciała obcego w obrębie zatok, oraz zmiany nowotworowe, Wykonanie zdjęcia RTG po urazie głowy może pokazać również złamanie kości nosowej, jarzmowej i łuku jarzmowego, a także złamanie ścian zatok. 

Jak się przygotować do badania RTG zatok? 

RTG zatok nie wymaga ze strony pacjenta praktycznie żadnego przygotowania. Trzeba tylko koniecznie przynieść skierowanie od lekarza.

Diagnostyka nosa i zatok przynosowych

Badanie rentgenowskie wykonuje się przede wszystkim w celu szybkiej diagnostyki. Pacjenci często kierowani są na RTG zatok, gdyż jest to metoda szeroko dostępna, niedroga w porównaniu z innymi badaniami i zupełnie bezbolesna. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest najprostszym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta badaniem obrazowym, umożliwiającym wykrycie wielu schorzeń lub urazów. W przypadku podejrzenia stanu zapalnego zatok przynosowych lub innych nieprawidłowości  w obrębie twarzoczaszki i nosa, RTG zatok można wykonać w jednej z naszych placówek na Rondzie Wiatraczna lub na Ursynowie. Następnie, wraz z otrzymanym zdjęciem i opisem badania należy udać się do laryngologa lub chirurga, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. W razie zaistniałej potrzeby, lekarz może skierować pacjenta na dalszą, dokładniejszą diagnostykę.

Nasza pracownia RTG zapewnia wysoką jakość zdjęć, profesjonalną obsługę oraz komfort dla pacjentów.

prześwietlenie zatok

Czy potrzebne jest skierowanie na RTG zatok?

Aby zrobić badanie RTG zatok, trzeba koniecznie przynieść skierowanie od lekarza, ponieważ bez niego, nie robi się żadnych prześwietleń przy użyciu promieni rentgenowskich. 

W przypadku konieczności wykonania takiego badania, pacjent zawsze musi mieć stosowne skierowanie od właściwego specjalisty, a technik radiolog, który wykonuje RTG zatok, nawet prywatnie, powinien domagać się od osoby badanej przedstawienia takiego dokumentu. 

Ile może kosztować RTG zatok?

Badanie RTG zatok w naszej klinice kosztuje 70 zł. Opis jest płatny dodatkowo i jego cena wynosi  40 zł.