Ból zębów od zatok – jak rozpoznać, jak leczyć?

ból zębów od zatok
8 maja 2024

Częstym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok jest ból zębów, który jest efektem specyficznej struktury anatomicznej człowieka. Duże znaczenie ma diagnostyka i prawidłowe rozpoznanie, pozwalające na ocenę, czy doświadczany dyskomfort jest wynikiem problemów z zatokami, czy ma źródło w samych zębach. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ból zębów od zatok. Kto zajmuje się leczeniem dolegliwości i jakie są domowe sposoby na ból zębów spowodowany problemami z zatokami?

Czy chore zatoki mają wpływ na zęby?

Zatoki, będące pustymi przestrzeniami w obrębie czaszki, pełnią istotną funkcję w procesie oddychania. Ich zadaniem jest wytwarzanie wydzieliny, która oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa. Jednak jej nadmierna produkcja i obrzęk, np. w przypadku infekcji lub reakcji alergicznej, może doprowadzić do zablokowania ujścia zatok. Efektem utrudnionego przepływu powietrza, wzrostu ciśnienia i obecności stanu zapalnego jest nie tylko ból zatok, ale często również ból głowy i zębów.

Intensywność bólu zębów przy zapaleniu zatok zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest stopień zaawansowania infekcji zatokowej, a drugim – poziom obrzęku tkankowego.

Dokuczliwe objawy, towarzyszące zapaleniu zatok, rzadko dotyczą pojedynczego zęba, często odczuwane są w całej szczęce. Może pojawić się również uczucie “drętwienia zębów”. Takie symptomy, pojawiające się równocześnie z intensywnym katarem, niedrożnością nosa i bólem głowy, niemal jednoznacznie wskazują na przyczyny bólu zębów. Przypadłość wymaga jednak odpowiedniego podejścia i diagnostyki, pozwalającej wykluczyć inne podłoże dolegliwości.

ból zęba od zatok

Kiedy pojawia się ból zęba przy zapaleniu zatok – przyczyny

Ból zęba spowodowany zapaleniem zatok jest dolegliwością, która może być myląca zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, szczególnie jeśli dotyczy pojedynczego zęba, a nie całej szczęki. Główną przyczyną bólu jest ucisk zakończeń nerwowych w okolicach zatok szczękowych. Dochodzi do niego w wyniku infekcji, lub reakcji alergicznej, której towarzyszą objawy, takie jak katar, obrzęk, niedrożność nosa i wzrost ciśnienia. Zatoki szczękowe położone są bezpośrednio nad górnymi zębami trzonowymi, dlatego może dochodzić do promieniowania bólu.

Dodatkowo, w rzadkich przypadkach, stan zapalny w obrębie zatok może prowadzić do ucisku na nerw trójdzielny, co może wywoływać bardzo intensywne dolegliwości bólowe.

Jak bolą zęby od zatok – objawy charakterystyczne

Ból zębów wywołany przez zapalenie zatok opisywany jest zwykle przez pacjentów jako głęboki i pulsujący, nasilający się przy pochylaniu głowy czy wykonywaniu gwałtownych ruchów (np. ból zęba przy skakaniu). Niekiedy pojawia się również uczucie “drętwienia zębów”. Ból może być obustronny i zazwyczaj jest trudny do zlokalizowania, co zazwyczaj pozwala odróżnić go od typowego bólu zęba wywołanego problemami stomatologicznymi.

Pacjenci mogą również zgłaszać uczucie rozpierania w okolicach zatok i zębów, a także nasilone bóle głowy, szczególnie w okolicy czoła i nad oczami. Dodatkowo bólowi zębów towarzyszą objawy typowe dla zapalenia zatok, takie jak zatkany nos, zapalenie błony śluzowej nosa, zaburzenia węchu, a często również inne objawy infekcji, np. ból gardła.

Jak odróżnić ból zęba przy zatokach od bólu przy problemach stomatologicznych – diagnostyka

Ból zlokalizowany w okolicy policzka często kojarzony jest z problemami stomatologicznymi lub laryngologicznymi. Niezależnie od podłoża dolegliwości rozpoczęcie leczenia wymaga ustalenia przyczyny. Często lekarz podstawowej opieki zdrowotnej potrafi odróżnić ból zęba od bólu zatok, ponieważ problemom z zatokami towarzyszą charakterystyczne objawy, jak niedrożność nosa, katar, problemy z węchem, czy ból głowy, a dodatkowo ból zębów często występuje wtedy obustronnie. Z kolei w przypadku bólu zęba wywołanego stanami patologicznymi w jamie ustnej, nie występują zwykle symptomy charakterystyczne dla zapalenia zatok.

Zdarza się jednak, że dolegliwości są mniej charakterystyczne, wówczas konieczne jest przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Zwykle pacjent z bólem zębów zgłasza się do lekarza stomatologa, który wykonuje badanie przedmiotowe oraz zleca badania obrazowe. W przypadku diagnostyki pojedynczego zęba przeprowadza się zwykle rtg. punktowe oraz pantomogram, jednak trudność ze zlokalizowaniem bólu, występująca przy problemach z zatokami, jest zawsze wskazaniem do wykonania tomografii CBCT. Badanie umożliwia uzyskanie trójwymiarowych obrazów zębów oraz pozwala uwidocznić wszystkie zatoki w obrębie czaszki. Jeśli badania przeprowadzone przez stomatologa nie pozwalają na ustalenie przyczyny bólu zębów, konieczna jest konsultacja z laryngologiem.

Jak leczyć ból zęba od zatok?

Jeśli rzeczywista przyczyna bólu zębów tkwi w stanie zapalnym zatok, leczenie koncentruje się na zwalczaniu źródła dolegliwości. Ponieważ często ma ona związek z infekcjami wirusowymi, lub alergiami, zazwyczaj zalecane jest leczenie objawowe. Pacjenci korzystają przede wszystkim z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, preparatów zmniejszających obrzęk błony śluzowej i udrażniających ujścia zatok oraz leków antyhistaminowych. Dodatkowo zalecane są zwykle inhalacje i regularne nawilżanie błony śluzowej nosa.

W rzadkich przypadkach, kiedy dochodzi do poważnego zakażenia bakteryjnego, pacjenci mogą wymagać leczenia antybiotykami, a w skrajnych przypadkach również interwencji chirurgicznej, pozwalającej przywrócić prawidłową funkcję zatok.

Domowe sposoby na ból zębów przy katarze i chorych zatokach?

Ból zębów od zatok wymaga leczenia podłoża dolegliwości, jednak pacjenci mogą stosować również domowe sposoby łagodzące dokuczliwe objawy. Przede wszystkim w okresie zapalenia zatok warto zrezygnować ze spożywania twardych pokarmów, które mogą potęgować dolegliwości bólowe w obrębie zębów. Warto stosować aromaterapię z wykorzystaniem naturalnych olejków o działaniu rozrzedzającym wydzielinę i udrażniającym zatoki, np. eukaliptusowy, czy z geranium. Chociaż ciepłe okłady mogą przynosić ulgę w problemach z zatokami, w przypadku bólu zębów mogą spowodować nasilenie objawów. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych problemów stomatologicznych, zalecane jest raczej stosowanie zimnych okładów. Należy zadbać również o odpoczynek i odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie dużej ilości płynów rozrzedza wydzielinę, ułatwia jej usunięcie i prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w zatokach i ucisku powodującego ból zębów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu zębów od zatok.

Czy ból zębów przy zatokach wymaga leczenia stomatologicznego?

Jeśli przeprowadzone badania wskazują, że przyczyną bólu zębów są problemy z zatokami, dolegliwość nie wymaga leczenia stomatologicznego.

Jak udrożnić zatokę szczękową?

Niedrożność w zatoce szczękowej wynika najczęściej z infekcji układu oddechowego lub alergii. Zwykle stosuje się leczenie objawowe - preparaty obkurczające, udrażniające i nawilżające śluzówkę nosa oraz leki antyhistaminowe. W niektórych przypadkach pacjent może wymagać kuracji antybiotykowej lub specjalistycznego zabiegu. Wybór metody leczenia zależy od diagnozy i decyzji lekarza.

Czy od zatok bolą zęby?

Tak, u niektórych pacjentów infekcja, niedrożność nosa i wzrost ciśnienia w zatokach szczękowych wywołuje ucisk zakończeń nerwowych przy korzeniach zębów, który prowadzi do odczuwania bólu.

Skąd bierze się ból wszystkich zębów przy przeziębieniu?

Ból wszystkich zębów przy przeziębieniu może wynikać ze stanu zapalnego zatok, który często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Obrzęk, nadmiar wydzieliny, niedrożność nosa i zatkane ujście zatok mogą spowodować wzrost ciśnienia i ucisk na nerwy. Ze względu na budowę anatomiczną często dochodzi wówczas do odczuwania bólu zębów.

Czy przy katarze bolą zęby - ból szczęki od zatok?

Niedrożność nosa i zatkane ujścia zatok mogą zwiększyć ciśnienie w zatokach szczękowych i doprowadzić do ucisku zakończeń nerwowych i bólu zębów.

Co oznacza ból zęba promieniujący do nosa?

Jeśli bólowi zęba promieniującemu do nosa towarzyszą objawy infekcji zatok najprawdopodobniej wynika on ze zwiększenia ciśnienia w zatokach szczękowych i ucisku na nerwy. Jeśli jednak ból nie ma związku ze stanem zapalnym zatok może być związany z zapaleniem miazgi zębów przednich, a nawet zgorzelą, dlatego dolegliwość wymaga pilnej konsultacji ze stomatologiem i diagnostyki obrazowej.

Czy od zatok mogą boleć zęby?

Tak, ból zębów często towarzyszy zapaleniu zatok szczękowych. 

Oceny 3.8/5 - (5)