Dlaczego fotografia jest tak ważna we współczesnej stomatologii ?

aparat
29 kwietnia 2020
Autor: lek. dent. Konrad Chłystowski

Fotografia stomatologiczna jest istotną składową nowoczesnego leczenia. Dokumentuje, obrazuje oraz systematyzuje proces planowania jak i przebiegu leczenia, zwiększając tym samym jego przewidywalność.

Jak powstaje Cyfrowy Protokół fotograficzny ?

Wykonany w placówce XRAY, wraz z badaniem radiologicznym, udostępniony za pośrednictwem platformy cyfrowej przyśpieszy oraz ułatwi znacząco lekarzowi kierującemu ocenę i nakreślenie możliwości leczenia, bez konieczności obecności pacjenta w gabinecie – co w obecnym czasie pandemii jest istotnym aspektem w minimalizacji ryzyka zarażeń/rozprzestrzeniania się wirusa.

Platforma cyfrowa XRAY Dentist umożliwia komunikację zdalną: pacjent – lekarz – laboratorium protetyczne, pozwalając na udostępnianie dokumentacji wybranym lekarzom i podmiotom leczniczym.

Z czego składa się Cyfrowy Protokół Fotograficzny wykonywany w XRAY ?

Protokół fotograficzny wykonywany jest przy użyciu profesjonalnego sprzętu marki Canon z wykorzystaniem oświetlenia studyjnego. Został stworzony na potrzeby stomatologii tak, aby w czytelny i powtarzalny sposób przekazywać jak najwięcej informacji lekarzowi.

Składa się on z kompletu zdjęć zewnątrz- i wewnątrzustnych, usystematyzowanych w autorskich formatkach, sporządzonych przy współpracy XRAY i lek. dent. Konrada Chłystowskiego.

W skład protokołu wchodzi:

  • 10 zdjęć zewnątrzustnych twarzowych – dla oceny ekspozycji uśmiechu względem linii estetycznych twarzy;
  • 7 zdjęć zewnątrzustnych CLOSE-UPów – dla szczegółowej oceny estetyki i ustawienia zębów oraz ich pozycji względem warg;
  • 6 zdjęć wewnątrzustnych – dla oceny warunków okluzyjnych oraz stosunków łuku górnego względem dolnego;
  • 2 zdjęć wewnątrzustnych zgryzowych w lustrach – dla oceny łuków zębowych oraz powierzchni okluzyjnych zębów.

Do czego jeszcze możesz wykorzystać cyfrowe zdjęcia stomatologiczne ?

Poza wymienionymi wyżej aspektami takimi jak komunikacja, dokumentacja i bezpieczeństwo, zdjęcia fotograficzne mogą być wykorzystane do wykonania protokołu DSD – Digital Smile Design. Jest to szczegółowa analiza estetyki odcinka przedniego wykonywana w oparciu o protokół fotograficzny.

Protokół DSD pozwala na przedstawienie i zwizualizowanie pacjentowi planowanego leczenia oraz wykonania wstępnej przymiarki przed jego rozpoczęciem.

Co zyskasz dzięki wdrożeniu wykonywania protokołu fotograficznego ?

  • Poszerzysz dokumentację
  • Usystematyzujesz planowanie
  • Przyśpieszysz leczenie
  • Poprawisz komunikację
  • Ułatwisz pacjentowi akceptację i podjęcie zaplanowanego leczenia
  • Podwyższysz bezpieczeństwo


lek. dent. Konrad Chłystowski

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Kilkunastoletnie doświadczenie zdobywał na kursach oraz w placówkach stomatologicznych pod okiem doświadczonych i uznanych lekarzy. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce, okluzji i endodoncji. Klinicysta. Pasjonat sportów zimowych, fotografii i motoryzacji.