Fotografia stomatologiczna – kiedy jest potrzebne cyfrowe zdjęcie?

fotografia stomatologiczna
26 kwietnia 2023

Potrzeba dokumentowania procesu leczenia dentystycznego przyczyniła się do dynamicznego rozwoju fotografii stomatologicznej. Obecnie zdjęcia jamy ustnej – wewnątrzustne i zewnątrzustne – wykonywane są zarówno przed, w trakcie, jak i po leczeniu. Dają lekarzom pełną kontrolę nad jego przebiegiem i służą wizualizowaniu efektów zabiegów przed ich wykonaniem. 

Fotografia stomatologiczna – jaką rolę pełni w pracy gabinetu dentystycznego?

Cyfrowa fotografia stomatologiczna, wykonywana przy odpowiednim świetle i za pomocą odpowiednich aparatów i niezbędnych akcesoriów (m.in. lamp błyskowych i dodatkowych obiektywów), stanowi obecnie niezwykle ważny element leczenia dentystycznego. Zdjęcia zębów nie tylko służą jako uzupełnienie diagnostycznej dokumentacji medycznej, ale i pozwalają na utrwalenie poszczególnych etapów leczenia. Tym sposobem ułatwiają stomatologom planowanie wieloetapowych procedur medycznych, jak również kontrolowanie prawidłowego ich przeprowadzenia. 

Dzięki umiejętnie wykonanym zdjęciom zębów poprawiona zostaje wygoda i efektywność leczenia. Starannie przygotowany protokół fotograficzny zmniejsza również ryzyko błędów ludzkich, zwłaszcza przy złożonym leczeniu. Dodatkowo, cyfrowe zdjęcia zębów, analizowane przez specjalistów, przyczyniają się do ich zawodowego rozwoju. Fotografia stomatologiczna to również korzyść dla samego pacjenta, który zyskuje swobodę komunikacji ze stomatologiem prowadzącym i ma pełniejszy wgląd w planowane leczenie. Fotografia stomatologiczna znajduje zastosowanie m.in. w DSD – Digital Smile Design, czyli w cyfrowym projektowaniu uśmiechu. Taka forma prezentowania rezultatów leczenia znajduje przełożenie na akceptację jego planu przez pacjenta. 

Fotografia dokumentacyjna w praktyce stomatologicznej – jaki sprzęt potrzebny?

Celem fotografii stomatologicznej jest dokładne odwzorowanie stanu uzębienia Pacjenta. Wykonane zdjęcia służą specjalistom z wielu dziedzin stomatologii – dlatego ważne jest, aby odzwierciedlały rzeczywiste kolory i kształty zębów. Z tego powodu kluczową rolę w dziedzinie fotografii stomatologicznej odgrywają takie aspekty techniczne, jak choćby odpowiedni dobór światła czy umiejętne kadrowanie. To sprawia, że stomatologiczne pracownie fotograficzne swoim wyposażeniem przypominają profesjonalne studia zdjęciowe

W pracowniach sieci XRAY wykonujemy zdjęciową dokumentację stomatologiczną przy udziale sprzętu wykorzystywanego w fotografii zdjęciowej. Dysponujemy wysokiej klasy aparatami, obiektywami, lampami błyskowymi, pozwalającymi nam na dokładne obrazowanie niewielkich struktur w jamie ustnej. Najwyższą jakość fotografiom stomatologicznym zapewnia stosowany przez nas sprzęt znanej i cenionej od lat marki Canon. Dzięki współpracy z nią nie tylko jesteśmy na bieżąco z nowinkami technicznymi z zakresu fotografii, ale również możemy korzystać z profesjonalnego wsparcia merytorycznego producenta. To sprawia, że zdjęcia, które oferujemy klientom pracowni, wyróżniają się powtarzalnością i wysoką jakością. 

Protokół fotograficzny w XRAY – co go wyróżnia?

Fotografia stomatologiczna w XRAY to nie tylko wykorzystanie wysokiej klasy sprzętu fotograficznego, ale również współpraca ze specjalistami – w tym protetykami, implantologami i ortodontami. Nasz zespół tworzą elektroradiolodzy mający za sobą specjalistyczne szkolenia praktyczne, prowadzone we współpracy z zespołem lekarzy. 

Znajomość ustawień aparatu i lampy błyskowej, właściwe kadrowanie i odpowiednie ostrzenie mają przełożenie na jakość zdjęć uzębienia. Protokół fotograficzny, składający się ze zdjęć zewnątrz- i wewnątrzustnych, który powstaje w naszej pracowni, gwarantuje optymalny obraz sytuacji zgryzowej bez niepotrzebnego obciążania pacjenta

Wykonywana w naszych gabinetach dokumentacja, bazująca na przyjętym standardzie, wyróżnia się niezmienną powtarzalnością. Wykonane zdjęcia są idealnie czytelne, dzięki czemu stanowią nieocenione wsparcie podczas leczenia stomatologicznego. Wykonane z dbałością zdjęcia dostarczamy pacjentom w formie CD i drogą mailową. Zainteresowanym lekarzom udostępniamy natomiast XRAY Dentist – platformę umożliwiającą komunikację między lekarzami, pacjentem i laboratorium protetycznym.

Profesjonalna fotografia stomatologiczna jest dziś narzędziem niezbędnym do diagnostyki, planowania i przeprowadzania leczenia oraz kontrolowania jego rezultatów. Zapraszamy do skorzystania z usług fotograficznych sieci XRAY w Warszawie.