Skaner wewnątrzustny a bruksizm – do czego może przydać się cyfrowy wycisk?

skaner wewnątrzustny a bruksizm
9 lutego 2023

Skaner wewnątrzustny to rewolucja w diagnostyce stomatologicznej. Urządzenie umożliwia otrzymanie wirtualnego obrazu jamy ustnej w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Cyfrowy wycisk znajduje liczne zastosowania we współczesnej stomatologii – wykorzystywany jest między innymi do leczenia bruksizmu. Jaką rolę pełni w nim skan wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny – co to za urządzenie?

Skaner wewnątrzustny jest to urządzenie, które służy do obrazowania jamy ustnej w postaci wirtualnego wycisku. Działanie czułego skanera polega na wykonywaniu sekwencji drobnych ujęć, które tworzą dokładne odzwierciedlenie uzębienia. Skan wewnątrzustny stanowi nowoczesną metodę diagnostyki dentystycznej, coraz częściej wybieraną jako alternatywę dla klasycznego wycisku w plastycznej masie. Użycie skanera ułatwia stomatologowi planowanie leczenie i skraca jego czas.

Cyfrowy wycisk zębów – jakie zalety ma skan wewnątrzustny?

Pobranie tradycyjnego wycisku zębów, przy pomocy masy wyciskowej, u wielu pacjentów wiąże się z nieprzyjemnym odruchem wymiotnym. Cyfrowy wycisk rozwiązuje ten problem, ponieważ podczas badania stomatolog przesuwa po zębach pacjenta specjalną końcówką skanującą. Dzięki temu skanowanie jamy ustnej jest bezpieczne, nieinwazyjne, a do tego w pełni bezbolesne. Zminimalizowane zostaje również ryzyko błędu ludzkiego. Skan wewnątrzustny trwa zaledwie 30 sekund – dla porównaniu tradycyjny wycisk wymaga kilku minut. 

Skan wewnątrzustny – jakie są jego zastosowania w stomatologii?

Skaner wewnątrzustny wykorzystywany jest przede wszystkim przed leczeniem ortodontycznym, protetycznym i implantologicznym. Może również służyć do wykonania nakładek do wybielania domowego. Świetnie sprawdza się też podczas leczenia opartego na cyfrowym projektowaniu uśmiechu (DSD – Digital Smile Design), jak również kontrolowania postępów leczenia stomatologicznego. Lekarz może zalecić wykonanie cyfrowego odcisku wtedy, kiedy u pacjenta występuje silny odruch wymiotny. 

To jednak nie wszystko – wirtualny wycisk znajduje również zastosowanie w przypadku bruksizmu, czyli nawykowego, nieświadomego zaciskania zębów i zgrzytania zębami. W tym przypadku służy do wykonania szyny zwarciowej. 

Skaner wewnątrzustny a leczenie bruksizmu – jaką rolę pełni wirtualny wycisk?

Zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie szczęk to powód zaburzeń funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Do objawów bruksizmu należą:

  • nadmiernie starte zęby,
  • nadwrażliwe dziąsła, krwawiące podczas higieny jamy ustnej,
  • napięciowe bóle głowy i gałek ocznych (przypominające migrenę),
  • ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego,
  • trzaski w stawach podczas przeżuwania,
  • bóle karku, barków i pleców,
  • bóle ucha, nawracające stany zapalne ucha i szumy uszne, a nawet zaburzenia słuchu,
  • bóle szczęki.

Leczenie bruksizmu polega na użytkowaniu specjalnej szyny zwarciowej (tzw. szyny relaksacyjnej), noszonej przez pacjenta na czas snu. Skaner wewnątrzustny może być z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania nakładki. Powstaje ona na podstawie pobranego wycisku całej szczęki – w tym przypadku jest to wirtualny wycisk. Protetyk tworzy szynę zwarciową idealnie dopasowaną do potrzeb pacjenta. Nakładka wykonywana jest z akrylu, odpornego na uszkodzenia materiału, który nie podrażnia dziąseł. Jak działa nakładka wykonywana na podstawie cyfrowego wycisku? Szyna zwarciowa stabilizuje pozycję żuchwy, zapobiegając tym samym zgrzytaniu zębami i nadmiernemu zaciskaniu szczęk

Leczenie bruksizmu – gdzie wykonać skan wewnątrzustny w Warszawie?

W sieci gabinetów XRAY dysponujemy jednym z najnowocześniejszych skanerów wewnątrzustnych dostępnych na rynku. Do skorzystania z jego możliwości zapraszamy pacjentów, u których występują objawy bruksizmu. Badanie polegające na wykonaniu wirtualnego wycisku może być bez obaw stosowane przez osoby borykające się z niekontrolowanym odruchem wymiotnym. Do badania nie jest wymagane skierowanie. Nie jest również konieczne przygotowanie ze strony pacjenta. 

Sprawdź też, dlaczego warto wykonać prześwietlenie zębów u dziecka.