Prześwietlenie zębów u dzieci – dlaczego warto wybrać naszą placówkę?
Na temat badań RTG – takich jak prześwietlenie zębów – krąży wiele mitów. Według jednego z nich rentgena stomatologicznego nie powinno się wykonywać u dzieci ani młodzieży. Nic bardziej mylnego! Prześwietlenie zęba u dziecka, gdy w grę wchodzi długofalowe utrzymanie zdrowia jamy ustnej, jest niezwykle ważne i potrzebne. W XRAY przeprowadzamy takie badanie nawet u najmłodszych pacjentów. Posiadamy więc umiejętności i doświadczenie, które sprawiają, że praca z dziećmi staje się przyjemnością dla obu stron.
Kiedy należy wykonać prześwietlenie zębów u dziecka?
Dziecko – tak samo jak osoba dorosła – może wymagać leczenia stomatologicznego poprzedzonego diagnostyką obrazową. Prześwietlenie zęba dostarcza stomatologowi pełnej informacji o stanie uzębienia. Najczęściej jest wskazane, kiedy trzeba dokonać oceny zębów wyrzynających się, jak też znaleźć przyczynę opóźnionego albo zatrzymanego ząbkowania. Zdjęcie RTG zęba u dzieci pozwala na sprawdzenie, czy w dziąśle obecne są zawiązki zębowe i zęby nadliczbowe. Prześwietlenie zębów u dziecka jest także dużą pomocą w ocenie wieku zębowego i podstawą do podjęcia leczenia ortodontycznego. Poza tym bywa koniecznością w sytuacji, gdy doszło do urazu mechanicznego zęba. Urazy stanowią drugą najczęstszą (po próchnicy) przyczynę wizyt z maluchem w gabinecie dentystycznym. Szczególnie narażone są na nie dzieci w wieku 2–4 lat.
Rodzaje prześwietlenia zębów u dzieci. Jak badamy w XRAY?
Małym pacjentom można wykonać różne rodzaje prześwietlenia zębów – w zależności od wskazania. RTG punktowe jest pomocne, gdy problem stomatologiczny dotyczy tylko jednego zęba (lub maksymalnie kilku sąsiadujących). Przeprowadza się je głównie w przypadku podejrzenia próchnicy lub stanu zapalnego. Cefalometria u dzieci to badanie zlecane zwłaszcza przed założeniem aparatu ortodontycznego. Zdjęcie cefalometryczne ukazuje stan kości, zatok i tkanek miękkich czaszki, dlatego jest pomocne w rozpoznawaniu wad zgryzu. Pantomogram (prześwietlenie panoramiczne) zębów u dzieci obrazuje natomiast całą jamę ustną, łącznie z ułożeniem korzeni zębowych. Wykonuje się je m.in. w przypadku obluzowania zęba po doznanym urazie.
Zdjęcie panoramiczne – podobnie jak inne rodzaje prześwietlenia zębów – można wykonać od 5. roku życia. Jest to jednak jedynie umowna granica, gdyż w pracowni XRAY wychodzimy z założenia, że kluczowe znaczenie ma tutaj nie wiek, a dojrzałość dziecka. Aby zdjęcie RTG było czytelne, maluch podczas badania musi współpracować z elektroradiologiem, którego podstawowe zalecenie dotyczy pozostania w bezruchu na kilkanaście sekund – w tym czasie urządzenie RTG obraca się i robi zdjęcie. Ostateczna decyzja o tym, kiedy wykonać prześwietlenie zębów u dziecka, należy więc do rodziców, którzy najlepiej znają malucha i wiedzą, czy będzie w stanie przystąpić do badania.
Po stronie naszych pracowników leży zapewnienie warunków maksymalnie przyjaznych dla małego pacjenta oraz zaciekawienie dziecka badaniem. W placówkach XRAY wszystko jest gotowe na przyjęcie najmłodszych klientów – od wystroju po nastawienie personelu, który od progu stara się zaintrygować, a gdy zajdzie potrzeba również rozweselić dziecko.
Prześwietlenie zębów – czy RTG u dziecka jest bezpieczne?
Nie należy obawiać się o bezpieczeństwo badania, ponieważ przy prześwietleniu zębów u dziecka, zwłaszcza punktowym, wykorzystuje się znikomą dawkę promieniowania jonizującego. To w dużej mierze zasługa nowoczesnej technologii cyfrowej, która w porównaniu z technologią tradycyjną redukuje emitowane promieniowanie aż o 70%. W pracowniach XRAY mamy do dyspozycji sprzęt najwyższej klasy. Zatem nie tylko przygotowanie do pracy z dziećmi, ale i zaplecze technologiczne sprawia, że warto wykonać badanie RTG właśnie u nas.
Jak przygotować dziecko do prześwietlenia zębów?
Najlepszym przygotowaniem dziecka do prześwietlenia zębów jest rozmowa, która pozwala zapobiec strachowi przed nieznanym. Im młodszy jest pacjent i im mniejsze ma doświadczenia z leczeniem stomatologicznym, tym wcześniej warto rozpocząć wprowadzanie tematu, np. poprzez wspólne czytanie książek o wizycie u stomatologa lub zabawę w dentystę. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, do badania należy zdjąć dziecku wszystkie metalowe ozdoby z okolic głowy i szyi.