Pantomogram u dziecka

pantomogram
20 września 2019
Autor: Magdalena Procka

Dlaczego tak często wykonujemy pantomogram u dzieci?

Wynika to z faktu, że żadne inne badanie nie dostarcza takich szczegółowych informacji na temat stanu uzębienia u dziecka. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania pantomograficznego u dziecka jest ocena zębów wyrzynających się, opóźnionych i zatrzymanych, a także obecności zawiązków zębowych, zębów dodatkowych i nadliczbowych, ocena wieku zębowego, ocena patologii tkanki kostnej oraz urazów[i].

Jak przygotować dziecko do badania?

Nic nadzwyczajnego – do badania zdejmujemy  wszystkie metalowe elementy z okolicy głowy i szyi. U dziewczynek należy więc pamiętać o biżuterii (spinki, gumki, kolczyki, łańcuszki, ruchome aparaty ortodontyczne). Od małoletniego pacjenta wymaga się jedynie współpracy z personelem. Doświadczony elektroradiolog jest w stanie przekonać do badania nawet najbardziej niechętnego pacjenta. W naszych punktach X RAY zwracamy uwagę aby każdy element naszego wystroju i przeprowadzonego badania zaciekawił, zaintrygował i rozweselił wasze dzieci. Wizyta w naszych placówkach ma być przyjemnością i nauką a nie przykrym doświadczeniem!

O czym należy pamiętać?

Należy pamiętać o obowiązku posiadania skierowania! Stomatolog zlecając badanie RTG powinien wypisać je pisemnie bądź uzupełnić elektronicze e-skierowanie. Mówi o tym przepis[ii]

Koniecznie weź ze sobą PESEL dziecka! Jeżeli nie został on odnotowany na skierowaniu masz obowiązek podać go przed wykonanym badaniem.

Obecność rodzica lub prawnego opiekuna jest konieczna (do 18 roku życia).

Jeżeli posiadasz Książeczkę Zdrowia Dziecka – dobrze jest mieć ją ze sobą. Według przepisów każde badanie z użyciem promieniowania jonizującego u dziecka do 16 roku życia musi być w niej odnotowane.

Jakie dawki?

W tym temacie urosło wiele szkodliwych mitów które należy raz na zawsze obalić. Promieniowanie jonizujące nie jest obojętne dla zdrowia człowieka – udowodniono że jest szkodliwe zwłaszcza przy zastosowaniu starych analogowych systemów diagnostycznych. Na szczęście wszystkie nasze pracownie X RAY pracują na najnowocześniejszym technologiczne cyfrowym sprzęcie radiologicznym, który zapewnia o 70% mniejszą dawkę niż aparaty tradycyjne[iii] . Przykładowo dawka użyta u 8 letniego dziecka podczas wykonania pantomogramu to wartość w ok. 5µSv podczas gdy przelot samolotem na trasie Warszawa-Nowy Jork obarcza dawką 300µSv. Można więc podsumować, że dawka promieniowania dla dziecka podczas wykonywania pantomogramu jest znikoma!

Dla dodatkowego bezpieczeństwa waszych dzieci do badania zawsze nakładamy ołowiany fartuch ochronny o współczynniku 25mm Pb, który ochrania klatkę piersiową dziecka.

Po każdym badaniu elektroradiolog odnotuje parametry dawki w Książeczce Zdrowia dziecka lub wyda taką informację w postaci oświadczenia, które należy dołączyć do książeczki.

Jak często wykonywać pantomogram u dziecka?

Badanie wykonujemy tak często na ile wymaga tego leczenie. Standardowo dla dokładnej diagnostyki stomatolog zleca wykonanie pantomogramu przy każdej kolejnej okresowej kontroli stomatologicznej.

[i] Różyło-Kalinowska I.: Wykonywanie stomatologicznych badań radiologicznych u dzieci. „Dziecko w gabinecie stomatologicznym”, Elamed, Katowice 2013.

[ii] § 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 roku w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 11015 ze zm.)

[iii] Irena Karłowska: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy stomatologów. Wyd. 1. Warszawa: PZWL, 2008, s. 163.

 

 

 

 

zespol x ray

Magdalena Procka

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończyła studia I i II stopnia na kierunku Elektroradiologia zyskując tytuł Magistra Elektroradiolgii w 2018roku. Od 2019 roku certyfikowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego – Inspektor Ochrony Radiologicznej. Stale poszerza swoją wiedzę w dziedzinie nowoczesnej radiologii stomatologicznej, teleradiologii i cyfrowej fotografii stomatologiczej. Zafascynowana technologią 3D ciągle rozwija swoje umiejętności w dziedzinie obsługi skanerów stomatologicznych.