Tomografia komputerowa szczęki. W czym jest pomocna?
Istnieje wiele schorzeń szczęki i żuchwy, których diagnoza może przysparzać problemów. Należą do nich m.in. schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego oraz guzy żuchwy i szczęki. Niekiedy, istnieje też potrzeba dokładniejszego zobrazowania szczęki. Może to mieć miejsce chociażby przed wstawieniem implantu lub leczeniem kanałowym. Najlepszą metodą diagnostyczną okazuje się wówczas tomografia szczęki.
Co to jest tomografia szczęki?
Tomografia komputerowa z wiązką stożkową jest metodą, która umożliwia dokładne trójwymiarowe obrazowanie struktur tkanek szczęki i jej okolic. Nosi ona wiele nazw, takich jak: tomografia komputerowa wiązki stożkowej, CBCT ( jest to skrót od angielskiego terminu „Cone-Beam Computed Tomography”), tomografia stożkowa, czy też tomografia wolumetryczna.
Dla kogo tomografia szczęki?
Tomografia CBCT służy zebraniu wnikliwych informacji o tkankach twardych, natomiast nie stosuje się jej do diagnozowania tkanek miękkich, takich jak węzły chłonne, czy nerwy. Stomatologia korzysta z niej szczególnie w przypadku planowania leczenia implantologicznego i kanałowego, ponieważ umożliwia ona uzyskanie bardzo dokładnych obrazów anatomicznych.
W implantologii, pozwala ona uzyskać informacje, jakie rodzaje implantów będą najkorzystniejsze dla pacjenta, czy jaka jest gęstość jego kości. W połączeniu ze skanami zewnątrzustnymi, tomografia szczęki umożliwia projektowanie i wykonywanie szablonów do nawigowanej implantacji. Dzięki wykonaniu obrazów cienkich warstw, umożliwia ona bardzo dokładna obróbkę, celem uzyskanie jak najdokładniejszych rekonstrukcji 2D lub 3D.
Podobne zastosowanie znajduje tomografia szczęk przy planowaniu leczenia kanałowego, czyli w endodoncji. Dzięki badaniu możliwe jest zaobserwowanie nietypowego przebiegu kanału zębowego, a także kanałów niewidocznych na dwuwymiarowych zdjęciach RTG, oraz pewnych złamań lub pęknięć zęba.
Tomografia CBCT znajduje zastosowanie również przy diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego i chorób zatok szczękowych oraz ocenie struktur żuchwy, a także w wykrywaniu, mierzeniu i leczeniu guzów szczęki oraz innych procesów patologicznych toczących się w obrębie tkanki kostnej żuchwy lub szczęki.
CBCT żuchwy i szczęki nie jest techniką rezonansu magnetycznego, więc można ją również stosować w przypadku ran postrzałowych, obcych ciał znajdujących się w szczęce w wyniku wypadków oraz przy lokalizacji złamanych igieł dentystycznych
Tomografia stożkowa może być również używana w celu pomiaru liczby korzeni zębów, oceny ich morfologii oraz badania kanałów korzeniowych. Sprawdza się też w przedoperacyjnej ocenie zębów i struktur ich otaczających oraz ustaleniu wielkości i zasięgu zmian w nich się znajdujących.
Tomografia komputerowa zębów, szczęki i żuchwy może służyć jako uzupełnienie badań takich jak RTG, czy pantomogram, jeśli na ich podstawie nie można postawić jednoznacznej diagnozy, potrafi jednak też ona wszystkie te badania zastąpić, pozwalając pacjentowi na oszczędność czasu środków finansowych i niejednokrotnie bólu czy stresu.