Jak specjaliści elektroradiologii dbają o Twoje bezpieczeństwo w trakcie badania tomografem?
Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyki obrazowej, która ułatwia proces diagnostyczny w przypadku wielu schorzeń. Bardzo często zlecana jest przez stomatologów. Wykorzystywane w nim promieniowanie rentgenowskie budzi obawy. Jedną z najnowocześniejszych technik jest tomografia CBCT. Czy rzeczywiście jest ona bezpieczna?
Czym jest tomografia CBCT?
CBCT jest szybką i bezpieczną techniką tomografii komputerowej stworzoną dla stomatologii i laryngologii. CBCT to skrót od angielskiego Cone-Beam Computed Tomography. Oznacza badanie diagnostyczne inaczej zwane też wiązką stożkową. W Europie ta metoda diagnostyczna stosowana jest od 1996 roku.
Dla kogo tomografia?
Tomografia stożkowa znajduje zastosowanie m.in.:
- do oceny struktur zębowych przed zabiegami implantacji,
- w diagnostyce zębów zatrzymanych,
- w diagnostyce schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych i wad twarzoczaszki.
- w planowaniu leczenia ortodontycznego,
- przed rozpoczęciem leczenia kanałowego,
- w obrazowaniu struktur jamy nosowej,
- w diagnostyce skrzywienia przegrody,
- do oceny budowy ucha wewnętrznego,
- w diagnostyce ostrych oraz przewlekłych stanów zapalnych zatok i zaburzeń słuchu.
Tomografia 3D a bezpieczeństwo
Wiadomym jest, że promieniowanie rentgenowskie zaliczane jest do promieniowania elektromagnetycznego i może wywoływać uszkodzenia w obrębie łańcucha DNA. Nie jest więc całkowicie obojętne dla naszego zdrowia. Jednak badanie wykonywane przy pomocy tomografii stożkowej CBCT, dzięki cyfrowej technologii, znacząco zmniejsza dawkę przyjmowanych promieni RTG w stosunku do niedawno jeszcze używanych technologii analogowych. Umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania nawet dziesięciokrotnie, gdzie przy metodzie tradycyjnej wynosi ona od 45 do 650 mikrosivertów. Nowoczesna tomografia CBCT umożliwia wykonywanie również tzw. badań low downs o jeszcze niższych dawkach promieniowania. Placówki XRAY wyposażone są również w program Ultra low Dose, dodatkowo zmniejszający dawkę promieniowania, jaką otrzyma pacjent. Stosuje się go u dzieci.
Dla porównania: podczas podróży samolotem, odbywając międzykontynentalny lot, pasażerowie przyjmują dawkę 138 mikrosiwertów, a dzienna dawka promieniowania jonizującego pochodząca ze środowiska naturalnego wynosi około 6 mSv.
Podczas wykonywania badania tomograficznego stosowana jest zasada ALARA – skrót, który pochodzi od angielskiego terminu As Low As Reasonably Achievable i oznacza tak małe dawki promieniowania, jak jest to realnie możliwe.
Dzięki urządzeniom wyposażonym w Algorytm Korekcji Ruchu CALM, który pomaga skutecznie usuwać zakłócenia obrazu, powstające w efekcie poruszenia się pacjenta w trakcie wykonywania zdjęcia tomograficznego, można zminimalizować ryzyko konieczności powtarzania badania.
Standardy stosowane przy wykonywaniu tomografii
Tomografia szczęki w Warszawie przeprowadzana w placówkach XRAY wykonywana jest zgodnie z prawem atomowym, które określa normy bezpieczeństwa oraz standardy związane z promieniowaniem. Ilość promieniowania stale monitorowana jest poprzez stosowanie tzw. testów dozymetrycznych, których analizą zajmują się wyspecjalizowane instytucje. Cena tomografu zębów wynosi od 130 do 320 zł.