Ból zęba po plombowaniu – jakie są przyczyny i jak leczyć?

Ból zęba po plombowaniu
9 lipca 2023

Ból zęba po plombowaniu jest dolegliwością, która dotyka wielu pacjentów po wizycie u stomatologa. Chociaż założenie plomby jest częścią leczenia, które ma na celu redukcję bólu lub zapobieganie mu w przyszłości, niekiedy wywołuje dyskomfort i wzbudza niepokój pacjentów. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny bólu zęba po plombowaniu. Kiedy konieczna jest wizyta u stomatologa i precyzyjna diagnostyka obrazowa, oraz jak wygląda leczenie dolegliwości?

Czy po plombowaniu może boleć ząb?

Dyskomfort występujący u pacjentów po zabiegu plombowania jest stosunkowo częstym zjawiskiem, które najczęściej przechodzi samoistnie w ciągu kilkunastu, lub kilkudziesięciu godzin. Dolegliwości pojawiające się po leczeniu stomatologicznym mają zazwyczaj związek z ingerencją mechaniczną, zwłaszcza jeśli procedura dotyczyła głębszych struktur, np. miazgi zęba w przebiegu leczenia endodontycznego. Jednak u niektórych pacjentów nawet mniej inwazyjne procedury, zakończone plombowaniem, mogą wywoływać dyskomfort, co związane jest najczęściej z nadwrażliwością zębów. Czasami zdarza się również, że ból zęba pojawia po dłuższym czasie (np. po miesiącu, czy roku od zaplombowania). Taka sytuacja jest wskazaniem do konsultacji ze stomatologiem i diagnostyki obrazowej, przede wszystkim niezbędne jest rtg. punktowe.

Czym charakteryzują się dolegliwości bólowe po plombowaniu zęba?

Ból zęba po borowaniu i plombowaniu może mieć różne przyczyny, charakter i nasilenie. W zależności od podłoża dolegliwości oraz indywidualnej wrażliwości, pacjenci skarżą się zwykle na:

  • pulsujący, intensywny ból zęba – może być wynikiem podrażnienia nerwu zębowego,
  • dyskomfort i ból przy nacisku – ból zęba przy gryzieniu po plombowaniu może wynikać z podrażnienia lub zbyt wysokiego wypełnienia,
  • zwiększoną wrażliwość zębów na bodźce,
  • rozchodzenie się bólu do sąsiednich struktur jamy ustnej – może być wynikiem podrażnienia nerwu, ale ból dziąsła po plombowaniu może również wynikać z podrażnienia po wykonaniu zastrzyku znieczulającego.

Jakie są przyczyny bólu zęba po plombowaniu?

Ból zęba po plombowaniu jest częstą dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Chociaż w wielu przypadkach podłożem dolegliwości jest podrażnienie mechaniczne i nadwrażliwość zęba, ból po plombowaniu może mieć różne przyczyny, takie jak:

  • nadwrażliwość pozabiegowa częstą dolegliwością, wynikającą z reakcji nerwu zębowego na bodźce termiczne, chemiczne lub mechaniczne. Nadwrażliwość zębów po plombowaniu jest naturalną reakcją organizmu, która najczęściej przechodzi samoistnie w ciągu kilku dni,
  • podrażnienie nerwu zęba – występuje przede wszystkim w przypadku głębokich ubytków. Możliwe jest utrzymywanie się dolegliwości bólowych nawet przez kilka dni po założeniu wypełnienia,
  • zbyt wysokie wypełnienie – czasami plomba może być założona zbyt wysoko, co powoduje nierówną linię zgryzu i prowadzi do nadmiernego obciążenia zęba podczas gryzienia. W takim przypadku konieczne jest skorygowanie wysokości wypełnienia w gabinecie stomatologicznym,
  • zapalenie miazgi – po leczeniu zachowawczym pod plombą (szczególnie jeśli doszło do jej rozszczelnienia) może dojść do zapalenia miazgi zęba. Przypadłość, którą można zdiagnozować dzięki rtg. punktowemu, wymaga leczenia kanałowego pozwalającego uratować ząb i złagodzić dolegliwości bólowe,
  • próchnica wtórna – może rozwinąć się pod starą plombą, prowadząc do bólu zęba. Bagatelizowanie dolegliwości prowadzi zwykle do zapalenia miazgi zęba, przy którym konieczne jest leczenie kanałowe.

Kiedy ból zęba po wypełnieniu wymaga wizyty u stomatologa?

Wskazaniem do wizyty u lekarza jest przede wszystkim silny ból zęba po wypełnieniu, szczególnie jeśli wymaga stosowania leków przeciwbólowych i nie ustępuje, ani nie słabnie w ciągu kilku dni, lub pulsujący ból zęba, który pojawia się po jakimś czasie od przeprowadzenia procedury (miesiąc, pół roku, rok). Wizyta u stomatologa zalecana jest również w przypadku bólu zęba po plombowaniu, któremu towarzyszy podwyższenie temperatury ciała, obrzęk, zaczerwienienie dziąseł, lub nieprzyjemny zapach z ust.

Czy ból zęba po plombowaniu wymaga specjalistycznej diagnostyki?

Ból zęba po plombowaniu nie zawsze wymaga specjalistycznej diagnostyki, ale są sytuacje, w których dokładne badania są niezbędne.

Dolegliwości bólowe występujące przez kilka dni po przeprowadzeniu procedury są zwykle związane z podrażnieniem mechanicznym i nadwrażliwością zębów. Jeśli jednak pacjent ma wrażenie, że plomba jest zbyt wysoka, powinien skonsultować się ze stomatologiem, który dokona niezbędnej korekty. Precyzyjna diagnostyka obrazowa, przede wszystkim rtg. punktowe (rzadziej tomografia komputerowa – CBCT, lub pantomogram) przeprowadzana jest głównie w przypadku nieustępującego, nasilającego się, czy pulsującego bólu zęba, szczególnie jeśli pojawia się po pewnym czasie od zabiegu. Takie objawy mogą wskazywać na próchnicę wtórną, zapalenia miazgi, pęknięcie wypełnienia, a nawet zęba i wymagają ponownego leczenia stomatologicznego, które zapobiega dalszym komplikacjom i często jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.Ból zęba po plombowaniu

Na czym polega leczenie bólu zęba po plombowaniu?

Leczenie bólu zęba po plombowaniu zależy od przyczyny dolegliwości. Dlatego w niektórych przypadkach niezbędna jest precyzyjna diagnostyka obrazowa. Czasami leczenie wymaga jedynie zastosowania leków przeciwbólowych, lub przeciwzapalnych, w celu złagodzenia dokuczliwych dolegliwości, w innych przypadkach stomatolog musi dokonać korekty wypełnienia. Zdarza się również, że ból zęba po plombowaniu wymaga wymiany plomby, czy leczenia kanałowego (czasami ponownego). W najpoważniejszych przypadkach (np. skomplikowane pęknięcie korony i korzenia) może być konieczne usunięcie zęba.

Jak długo utrzymuje się ból zęba po plombowaniu – ile trwa?

Czas trwania bólu zęba po plombowaniu może różnić się w zależności od przyczyny i indywidualnej reakcji organizmu pacjenta.

Delikatny ból i nadwrażliwość zębów są normalne po założeniu plomby i zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni (zwykle po leczeniu kanałowym). Podobnie, jak dolegliwość spowodowana podrażnieniem nerwu. Jeśli jednak ból nie ustępuje, nasila się, lub pojawia po jakimś czasie, konieczna jest konsultacja ze stomatologiem. Ból spowodowany niewłaściwie założoną plombą, np. zbyt wysokim wypełnieniem, powinien ustąpić natychmiast po skorygowaniu wypełnienia. Jeśli przyczyną bólu jest stan zapalny, zapalenia miazgi, próchnica wtórna, czy pęknięcie zęba, ustąpienie dolegliwości wymaga przeprowadzenia specjalistycznego leczenia dostosowanego do charakteru przypadłości.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu zęba po plombowaniu.

Dlaczego zaplombowany ząb boli przy jedzeniu?

Ból zęba po plombowaniu, przy jedzeniu lub nacisku, może wynikać z jego nadwrażliwości, lub podrażnienia nerwu. Często jest to naturalna reakcja organizmu na przebieg procedury i podrażnienie mechaniczne, wówczas dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni. Zdarza się również, że przyczyną dolegliwości jest zbyt wysokie wypełnienie, które wymaga wizyty u stomatologa. Podobnie jak ból zaplombowanego zęba, który pojawia się po jakimś czasie od założenia wypełnienia.

Czy ząb po wypełnieniu może boleć?

Tak, ząb może boleć przez kilka dni po założeniu plomby. Jest to związane z przeprowadzeniem procedury. Ból powinien jednak ustąpić samoczynnie w ciągu kilku dni. Jeśli nie ustępuje, nasila się, lub pojawia jakiś czas po leczeniu, wymaga konsultacji ze stomatologiem oraz diagnostyki obrazowej.

O czym świadczy pulsujący ból zęba po plombowaniu?

Pulsujący ból zęba pojawiający się jakiś czas po plombowaniu świadczy najczęściej o zapaleniu miazgi, wymagającym leczenia kanałowego. Rozpoznanie wymaga jednak przeprowadzenia precyzyjnej diagnostyki obrazowej, rtg. punktowego, pantomogramu lub CBCT.

Czy trzeba diagnozować ból zęba po plombowaniu (przy nagryzaniu)?

Nie zawsze konieczna jest konsultacja stomatologiczna i diagnozowanie bólu zęba po plombowaniu. Jeśli dolegliwości występują bezpośrednio po przeprowadzeniu procedury, zwykle ustępują w ciągu kilku dni i nie wymagają konsultacji ze specjalistą. Jeśli jednak ból nie mija, nasila się, lub pojawia się dopiero po jakimś czasie, konieczna jest wizyta u lekarza i diagnostyka obrazowa, pozwalająca określić przyczynę problemu i dobrać właściwą metodę postępowania.

Dlaczego zaplombowany ząb boli przy gryzieniu?

Ból przy gryzieniu występujący w krótkim czasie po plombowaniu może być spowodowany nadwrażliwością pozabiegową, podrażnieniem, lub zbyt wysokim wypełnieniem, które powoduje nierówną linię zgryzu. Jeśli dolegliwości pojawiają się po pewnym czasie (miesiącu, roku, dwóch latach), mogą wskazywać na próchnicę wtórną lub zapalenie miazgi, dlatego wymagają konsultacji ze stomatologiem i wykonania diagnostyki radiologicznej.

Jak długo może boleć ząb po założeniu plomby - ile boli ząb po plombowaniu?

Ból zęba po założeniu plomby może utrzymywać się od kilku dni do dwóch tygodni (w rzadkich przypadkach nadwrażliwość utrzymuje się jeszcze dłużej). Jeśli ból nie ustępuje, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Co jest przyczyną bólu zęba po plombowaniu?

Przyczyną bólu zęba bezpośrednio po plombowaniu może być nadwrażliwość zębów, podrażnienie nerwu w okolicy zęba, zbyt wysokie wypełnienie lub stan zapalny. Dolegliwości bólowe w zaplombowanym zębie, pojawiające się po dłuższym czasie, mogą świadczyć o próchnicy wtórnej, stanie zapalnym miazgi, a nawet pęknięciu zęba, dlatego zawsze wymagają konsultacji ze stomatologiem.