Jaka jest dawka promieniowania przy wykonaniu pantomogramu?

tlo
30 maja 2019
Autor: Justyna Dobkowska, elektroradiolog, Inspektor Ochrony Radiologicznej

 

Jaka jest dawka promieniowania przy wykonaniu pantomogramu?

W przypadku radiologii stomatologicznej, gdzie do wykonania badań wykorzystuje się nowoczesne aparaty cyfrowe dawka promieniowania ograniczana jest do minimum. Liczona jest ona w tysięcznych częściach milisiwerta. Dawka jaką otrzymuje pacjent podczas wykonywania pantomogramu sięga rzędu 10 µSv (mikrosiwertów). To porównywalnie tyle samo, ile otrzymujemy podczas godzinnego lotu samolotem.  Co więcej, statystyczny Polak pochłania w ciągu roku średnio 2500 µSv. Jest to tzw. „promieniowanie tła”, które pochodzi z wnętrza ziemi oraz źródeł kosmicznych.  Aż 80% dawki rocznej promieniowania pochodzi ze źródeł naturalnych, dostarczamy je również do naszego organizmu wraz z pokarmem, który zawiera pierwiastki radioaktywne. Spożywając 1 banana pochłaniamy dawkę równą ok. 0,1 µSv.

Wiadomo, iż promieniowanie jonizujące nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu, jednak nie należy się go bać i rezygnować  z cennych przy diagnostyce badań.

xray zespół

JUSTYNA DOBKOWSKA

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2015 roku uzyskała tytuł licencjata na kierunku Elektroradiologia. W 2017 r. ukończyła  studia magisterskie na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM na kierunku Zdrowie Publiczne ze specjalnością Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, a następnie studia podyplomowe na kierunku Prawo Medyczne, Bioetyka i Socjologia Medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada uprawnienia Inspektora Ochrony Radiologicznej nadane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Ukończyła kurs z zakresu fotografii stomatologicznej. Stale dąży do pogłębiania swojej wiedzy i realizacji wyznaczonych sobie celów. W pracy zawodowej pasjonuje się radiologią stomatologiczną, a w szczególności tajnikami jakie skrywa w sobie tomografia wiązki stożkowej (CBCT). Prywatnie zafascynowana tańcem latynoamerykańskim, siatkówką i podróżami.