Kto i dlaczego oprócz stomatologa może nas skierować na tomografię CBCT?
Tomografia wolumetryczna lub stożkowa (CBCT) coraz częściej zastępuje tradycyjną tomografię komputerową. Jest ona dużo mniej obciążająca dla pacjentów, gdyż wykorzystuje niekiedy nawet 10 razy mniejszą dawkę promieniowania. Kto może zlecić takie badanie i czego może ono dotyczyć?
Na czym polega tomografia CBCT?
Tomografia CBCT jest metodą diagnostyczną wykorzystywaną głównie w laryngologii i stomatologii. Różni się od tradycyjnej tomografii spiralnej rodzajem wiązki promieniowania, która przybiera tu stożkowaty kształt. Badanie to umożliwia jednoczesne obrazowanie struktur kostnych oraz tkanek miękkich w formie trójwymiarowych obrazów przedstawiających kości, zęby, tkanki i nerwy.
Tomografia CBCT wykorzystuje promieniowanie RTG, ale zastosowane urządzenie emituje mniejszą dawkę promieniowania niż ma to miejsce w tradycyjnej tomografii. Badanie trwa też od niej zdecydowanie krócej. Wynik przesyłany jest do komputera, gdzie, dzięki specjalistycznym algorytmom, powstaje trójwymiarowa rekonstrukcja. Efektem tomografii CBCT są przekroje badanych obszarów w trzech płaszczyznach, które ostatecznie interpretuje lekarz zlecający badanie.
Jakie są wskazania do tomografii CBCT?
Generalnie tomografia CBCT łączona jest z diagnostyką stomatologiczną i faktycznie jest ona bardzo przydatna w diagnostyce oraz planowaniu leczenia implantologicznego, protetycznego, ortodontycznego czy chirurgicznego. Jednakże, korzysta się z niej także przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie twarzoczaszki, a także w laryngologii, ponieważ metoda ta pozwala na diagnostykę stanów chorobowych jamy nosowej oraz zatok szczękowych.
CBCT najczęściej stosuje się w:
- diagnostyce chorób i zaburzeń stomatologicznych,
- ocenie stopnia zaawansowania próchnicy,
- diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego,
- diagnostyce wad zgryzu,
- diagnostyce chorób przyzębia oraz ubytków kostnych w szczęce i żuchwie,
- implantologii,
- diagnostyce ostrych oraz przewlekłych stanów zapalnych zatok,
- obrazowaniu jamy nosowej, zatok czy ucha wewnętrznego,
- rozpoznawaniu powikłań chorób uszu i zatok,
- ocenie budowy ucha wewnętrznego,
- diagnostyce zaburzeń słuchu,
- diagnostyce przyczyn chrapania.
Kto może wystawić skierowanie na CBCT?
Jak widać zastosowanie tomografiI komputerowej CBCT jest niezwykle wszechstronne, stąd zlecenie na wykonanie tego badania możemy uzyskać od lekarzy wielu specjalizacji. Przede wszystkim, skierowanie na tomografię CBCT może wystawić nam stomatolog lub chirurg szczękowy. Jeśli chorujemy na zatoki lub inne schorzenie nosa albo uszu, skierowanie na tomograf stożkowy może wystosować również laryngolog albo każdy inny lekarz, w tym lekarz pierwszego kontaktu. Ile kosztuje tomografia CBCT?
Cena tomografii CBCT w Warszawie zależy od badanego obszaru oraz od placówki wykonującej badanie i może kosztować od 130 do 500 zł. W niektórych placówkach wykonanie opisu przez lekarza radiologa może być dodatkowo płatne.