Cefalometria w diagnostyce wad zgryzu – wyjaśniamy wątpliwości
W ortodoncji zastosowanie znajdują różne badania – jednym z najczęściej wykonywanych jest zdjęcie cefalometryczne, wykorzystywane w diagnostyce, planowaniu i kontrolowaniu przebiegu leczenia. Na czym polega cefalometria? Kiedy zalecane jest badanie cefalometryczne? Jak zdiagnozować wadę zgryzu za pomocą cefalometrii? Wyjaśniamy wątpliwości związane z badaniem.
Cefalometria a wady zgryzu – co to za badanie i na czym ono polega?
Cefalometria to zdjęcie czaszki wykonywane najczęściej w pozycji bocznej, pozwalające na ocenę struktur anatomicznych twarzy i zgryzu. Polega na zobrazowaniu struktur miękkich, podniebienia twardego oraz zatok przynosowych za pomocą niewielkiej dawki promieni rentgenowskich.
Zdjęcie cefalometryczne – jakie są wskazania do jego wykonania w ortodoncji?
Głównym wskazaniem do wykonania zdjęcia cefalometrycznego zębów jest leczenie ortodontyczne – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Badanie pozwala diagnozować różne wady zgryzu, w tym: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz przewieszony oraz zgryz krzyżowy. Badanie wykonywane jest na podstawie ważnego skierowania lekarskiego.
Cefalometria a wada zgryzu – jak wygląda badanie cefalometryczne?
Do wykonania cefalometrycznego zdjęcia RTG należy zdjąć wszelkie metalowe elementy (biżuteria, spinki, okulary itd.). Na czas krótkiego badania głowa Pacjenta zostaje unieruchomiona w tzw. kraniostacie. Bezpośrednio przed badaniem zakładany jest też specjalny fartuch ochronny, który ma za zadanie ograniczyć do minimum oddziaływanie promieniowania.
Badanie cefalometryczne trwa zaledwie kilka sekund. Krótki czas oddziaływania promieniowania rentgenowskiego zapewnia wysokie bezpieczeństwo diagnostyki.
Cefalometria w diagnostyce wad zgryzu – jaką rolę pełni?
Cefalometria odgrywa niezwykle ważne zadanie w diagnostyce wad zgryzu. Badanie cefalometryczne, często wykonywane przez lekarzy ortodontów, służy określeniu wady zgryzu i zaplanowaniu odpowiedniego dla niej leczenia. W trakcie leczenia pozwala śledzić jego przebieg.
Badanie cefalometryczne pozwala na wykonanie niezbędnych pomiarów w obrębie twarzoczaszki oraz na określenie wzajemnych stosunków między czaszką, szczęką i żuchwą. Otrzymane w trakcie badania zdjęcia są następnie analizowane przez specjalistę w celu postawienia trafnej diagnozy wady. Cefalometria umożliwia też ocenę kierunku wzrostu twarzy i zmian powstałych podczas leczenia ortodontycznego.
Skuteczność badania jest bardzo wysoka – dzięki niemu można w znaczący sposób poprawić jakość diagnozy ortodontycznej.
Czy badanie cefalometryczne jest bezpieczne dla Pacjenta?
Wątpliwości części Pacjentów budzi kwestia bezpieczeństwa cefalometrii. Badanie cefalometryczne jest bezpieczne dla Pacjenta. Chociaż w trakcie wykonywania zdjęć wykorzystywane jest nieobojętne dla jego zdrowia promieniowanie rentgenowskie, to jego ilość nie stanowi żadnego zagrożenia.
Ryzyko ograniczone jest również dzięki zastosowaniu wysokiej klasy cyfrowego sprzętu diagnostycznego, który pozwala zminimalizować emitowaną dawkę promieniowania. Badaniu bez obaw poddać mogą się również dzieci, u których planowane jest leczenie ortodontyczne.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zdjęcia cefalometrycznego?
Badania radiologiczne, w tym będąca przedmiotem tego artykułu cefalometria, nie mogą być wykonywane w trakcie ciąży.
Diagnostyka XRAY – badanie cefalometryczne w Warszawie
Przed Tobą leczenie ortodontyczne? Umów się na badanie RTG cefalometryczne w jednej z naszym pracowni w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu online lub telefonicznego.
W pracowniach XRAY badanie cefalometryczne wykonujemy przy użyciu zaawansowanego sprzętu, który ogranicza do minimum czas emisji promieniowania rentgenowskiego. Wysokiej klasy urządzenia minimalizują możliwość poruszenia się Pacjenta, co wpływa korzystnie na jakość badania wykorzystywanego w diagnostyce ortodontycznej.
Zdjęcia cefalometryczne przekazywane są Pacjentowi na płycie i specjalnej kliszy oraz przesyłane na podany przez niego adres e-mail. Do wyników badania załączamy wstępną analizę cefalometryczną.